Instagram’da Hikâyeye Bakanlar Neye Göre Sıralanır?

Instagram hikaye algoritması hepimizin aklında olan bir soru işareti olarak görünmektedir. Özellikle hemen hemen herkesin kullandığı en büyük foto blog uygulaması olan Instagram, hikaye özelliğini duyurduğunda, SnapChat’in yerini tutacağa benzemişti. Fakat Instagram beklenenden daha çok fazlasını yaptığı için bu özellik inanılmaz ölçüde kullanılmaya başlandı. Takibi bu özelliği kullanan kişilerin aklında belirli sorular da oluşmaya başladı. Hikayelerime kimler baktı, ilk kim gördü, son kim gördü gibi pek çok soru akıllardadolaşırken bu yazımızda, Instagram hikayelerinizin kimler tarafından görüntülendiğini görme ve oluşan listenin sıralaması hakkında bilgi vereceğiz.

Instagram hikayeme bakanları göremiyorum derseniz bunun için yapacağınız işlem, hikayenizin en alt kısmında bulunan, göz işaretine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu göz işaretine tıkladığınızda hikayenize bakan kişileri net bir şekilde görebilirsiniz. Fakat bu seferde aklınıza takılan soru story’de bakanlar neye göre sıralanıyor olabilir.

Bu durum için pek çok teori ortaya atıldı. Tamamen rastgele bir sıralama olduğu söylendi, hikayeye ilk bakan kişi en üstte, son bakan kişi en altta dendi ama ikisinin de kesinlikle sıralama ile ilgili en ufak bağlantılı bir kısmı yok ne yazık ki.

Instagram’da hikayenize bakanlar tamamen etkileşime geçtiğiniz kişilerin yoğunluğuyla ve o kişilerisin sizinle girdiği etkileşimle alakalı. Yani daha da açacak olursak, sizin Instagram profilinizi sürekli ziyaret eden, sizin fotoğraflarınızı beğenen, yorum yapan, sizinle iletişimi en çok olan kişi, Instagram hikayenizi gören listesindeki en üstteki kişi olarak algılayabilirsiniz. Algoritma tamamen bu şekilde çalışmaktadır. Böylelikle, hikaye paylaştığınızda aslında bir nevi hesabınızla en çok kimlerin iletişime geçtiğini anlayabiliyorsunuz. Böylelikle en üstte göreceğiniz kişi, sizi en fazla ziyaret eden, en çok beğenen, en çok yorum atan kişi olacağı gibi, en alttaki kişi ise, sizinle en az iletişime geçen kişi olacağı belli olmuş oluyor.

Facebook ile Instagram’ın aynı şirket tarafından yönetildiğini bildiğimize göre, algoritma yapılarını da aynı mantıkla düşünmemiz gerekmektedir. Nasıl ki Facebook’ta çevresel etkileşim ya da etkileşime girdiğiniz kişiler öncelikli olarak ana sayfanızda görünmekteyse, Instagram’da da mantık aynı çerçevede ilerlemektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram’da Hikâyeye Bakanlar Neye Göre Sıralanır? için yorumda bulun

    Instagram’da Hikâyeye Bakanlar Neye Göre Sıralanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Instagram’da Hikâyeye Bakanlar Neye Göre Sıralanır? için ilk yorumu yapabilirsin.