Instagram’da Fotoğraflarımı Kırpmadan Nasıl Paylaşırım?

Instagram fotoğraf boyutu ayarlama pek çok kullanıcı için oldukça büyük bir sorun teşkil etmektedir. Instagram paylaşım yapılan fotoğrafları kare formatta yani 1:1 formatta paylaşmaktadır. Fakat kullandığımız akıllı telefonlar 1:1 (Kare) formatta cihazlar değillerdir. Özellikle foto bloggerlar, fotoğrafçılar, fotoğraf paylaşmayı seven, günlük anılarını ve güzel bulduğu fotoğrafları paylaşan kullanıcılar için, paylaşacakları fotoğrafları ne yazık ki kare çekme gibi bir durumları genellikle bulunmamaktadır. Sürekli kullanılan ve kullanımı her gün artan Instagram’da, artık hikaye özelliği de gelmiş bulunuyor. 24 saat yayında kalan ve bu sürenin sonunda silinen bu paylaşım aracında ise en büyük sorun kesinlikle boyutlandırma sorunu olarak görülüyor.

Instagram hikaye fotoğraf boyutu ayarlama sorunu için pek çok yöntem aslında kullanılmaktadır. Bunun için bu yazımızda birkaç uygulamadan bahsedeceğiz.

Instagram Kare Kadraj Program Örnekleri

Kare kadraj adı da verilen bu paylaşım sorununa çözüm üreten birçokfotoğraf paylaşım uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalardan ücretli ya da ücretsiz olanlardan iOS ya da Android işletim sistemli telefon ve tabletlerinizden marketlerine girdiğinizde pek çoğuna ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu yazımızda hem kullanımı kolay olan hem de oldukça başarılı işler çıkartan iki programı inceleyeceğiz. Öncelikli olarak NoCrop – Full Size IG Photos uygulaması. Oldukça kolay ve hızlı bir paylaşım ve düzenleme aracı olan bu programda, çift tıklama işlemi ile paylaşmak istediğiniz 4:3 ya da 16:9 şeklindeki ya da farklı bir boyuttaki fotoğrafınızı seçmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz fotoğraf otomatik olarak ve kesinlikle kalitesini kaybetmeden, kare bir kadrajlama işlemine maruz kalıyor. Otomatik olarak kare formata dönüşen fotoğrafı, ekranın sağ üst köşesinde bulunan paylaşım butonuna tıkladıktan sonra dilediğiniz paylaşım aracını seçerek paylaşabilirsiniz.

Büyük boyutlardaki fotoğraflarınız, Instagram fotoğraf boyutu küçültme işlemini en iy ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz bir diğer paylaşım uygulaması olan Insta Square Maker programı ile de kare formata küçülterek ve kalite kaybı olmada paylaşabilirsiniz. Yine benzer arayüz ve paylaşım seçenekleri olan bu program oldukça kaliteli sonuçlar üretiyor.

Ayrıca kare formatta değil, orijinal formatta ama küçültülmüş olarak paylaşmak isterseniz, Instagram’ın kendisinde bulunan ve fotoğrafın sol alt kısmında çıkan “<>” sembolüne tıklayarak da küçültebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram’da Fotoğraflarımı Kırpmadan Nasıl Paylaşırım? için yorumda bulun

    Instagram’da Fotoğraflarımı Kırpmadan Nasıl Paylaşırım? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Instagram’da Fotoğraflarımı Kırpmadan Nasıl Paylaşırım? için ilk yorumu yapabilirsin.