İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu ?

 

İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu?

İnstagram, diğer tüm sosyal medya ve internet siteleri gibi internet bağlantısı sayesinde erişilebilen bir platformdur. Haliyle, instagram üzerinden ip adresi bulunur mu, instagram üzerinden ip tespiti yapılabilir mi gibi sorular, her kullanıcının aklına gelebilecek standart sorulardır.

Ülkemizde, diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi bireysel hak ve gizlilikleri korumak adına bir çok yasa vardır. Bu yasalar, anayasa içerisinde maddeler halinde belirtilmiştir. Bir insanın özel hayatına yapılabilecek saldırılar, İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan İnsan Hakları Yasası’nda güvence altına alınmıştır.

IP tespiti yapan veya yapmaya tenezzül eden vatandaşların bu yasa kapsamında yargılanacakları kesin olduğu gibi bir de ek olarak bilişim suçları yasasından yargılanmaları kuvvetle muhtemeldir.

Yukarıda bahsettiğimiz iki farklı yasa başlığına dayanaraktan hiçbir şekilde kimsenin İnstagram üzerinden IP’sini bulma, konumunu belirleme veya bu iki eylemi gerçekleştirmek için herhangi bir aktivite yapmak için hiçbir çaba sarf etmemenizi tavsiye ederiz. Bir kişinin konumunu belirlemek üzere yapacağınız en ufak bir girişim dahi hapis cezası ile yargılanmanıza sebebiyet verebilir.

Bu bağlam da, başlıkta yer alan İnstagram üzerinden IP adresi bulunur mu sorusuna hayır cevabını verirken, yazılımsal olarak da bu durum pek mümkün değildir.

Kullanıcılar, instagram’a bağlanabilmek için, bilgisayar, telefon veya tabletleri üzerinden wifi ve operatörleri üzerinden internet kullanmak durumundadırlar. Kullandıkları internet hizmeti ne olursa olsun, bağlantı yaptıkları IP internet sağlayıcısı tarafından güven altına alınmaktadır.

İnstagram üzerinden IP belirleme bahsettiğimiz 2 farklı sebepten dolayı da mümkün olmayacağı için, en mantıklı yer belirleme yolu; yer belirlemek istediğiniz arkadaşınızın son paylaştığı fotoğrafa konum ekleyip eklemediğine bakmaktır. İkinci bir seçenek ise, instagrama geçtiğimiz ay eklenen “hikaye” bölümünde arkadaşınızın her hangi bir içerik paylaşıp paylaşmadığını kontrol etmektir. Herhangi bir içerik paylaşmış olması durumunda, arkadaşınızın fotoğraf veya video çektiği ortam hakkında tahminler yürüterek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu konum belirleme taktikleri, kamuya açık bir platformda yapılan paylaşımlardan tahmin yürütmek ile mümkün olduğu için, karşı tarafa herhangi bir zarar, deşifre gibi eylemler içermedikçe suç öğesi olarak sayılmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. instagram-ip-adresi-bulunur-mu İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu ? için yorumda bulun

    İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu ? için ilk yorumu yapabilirsin.