Hastalıklara Karşı Okunacak Duâlar

HASTALIKLARA KARŞI OKUNACAK DUÂLAR

1- Resulullah Aleyhisselâm’ın duâsı;

d1

Allahümme Rabben-nâs müzhibel-be’s üşfi enteş-şâfi lâ şâfiye illâ ente üşfi şifâen lâ yüğâdiru sekamen.

(Ey Allah’ım! İnsanların Rabbi sensin, her zorluğu gideren sensin. Şifâ ver, şifâyı ancak sen verirsin, senden başka şifâ verecek yoktur. Öyle bir şifâ ver ki, hasta üzerinde hastalık izi ve eseri kalmasın.) (Buharî)

 

2- Peygamberimiz (s.a.v.) ağrılara karşı şu duayı okurdu.

d2

Bismillâhil-kebîri eûzü billâhil-azîmi min külli ırkın ne’ârin ve min şerri harrin-nâri.

(Ulu Allah’ın adıyla, kanla kabaran her bir damardan ve ateş hararetinin şerrinden azamet sahibi Allah’a sığınırım.) (Tirmizi)

 

3- Resulullah Aleyhisselâm’ın hastalıklardan Allah’a sığındığı duâsı;

d3

Allahümme inni eûzü bike minel-cüzâmi ve-barası vel-cünûni ve min seyyiil-esgâmi.

(Ey Allah’ım! Cüzzamdan, tembellikten, delilikten ve hastalıkların kötüsünden sana sığınırım.) (Ebû Dâvud)

 

4- Cebrail (a.s.), Peygamberimiz (s.a.v.) hasta olduğunda O’na şu duâyı okudu;

d4

Bismillâhi erkîke min külli dâin yü’zîke ve min şerri külli nefsin ev ayni hâsidin Allahü yeşfike bismillâhi erkîke.

(Allah’ın adıyla. Sana ezâ veren bütün hastalıklara karşı, bütün kötü nefis ve hasedçilere karşı sana okuyorum. Allah sana şifa versin. Ben Allah’ın adı ile sana duâ ediyorum.) (Müslîm)

 

5- Gözleri görmeyen biri Peygamberimizin (s.a.v.) yanına gelerek; “Yâ Resulullha! Beni iyileştirmesi için Allah’a dua et” dedi. Bunun üzerine ona abdest alıp iki rekat namaz kılmasını sonra da bu duayı okumasını söyledi.

d5

Allahümme innî es’elüke ve eteveccehü ileyke binebiyyike Muhammedin nebiyyir-rahmeti innî teveccehtü bike ilâ Rabbî fi hâceti hâzihi litükdâ lî Allahümme feşeffa’hü fiyye.

(Allah’ım! Peygamberin Rahmet Peygamberi Muhammed ile sana yönelerek yalvarıyorum. Gözümün açılması için, yâ Muhammed senin ile Rabbime yönelmiş bulunuyorum. Allah’ım! Onu bana şefaatçi kıl!)

Sonra da “her ihtiyacın olduğunda hep aynısını yap.” buyurdu. O kişi bu duayı okuyup kalktığı zaman görmeye başladı. (Tirmizi)

 

6- Birinin gözü ağrıdığında Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle duâ ederdi.

d6

Allahümme metti’nî bibasarî vec’alhül-vârise minnî.

(Ey Allah’ım! Beni gözümden faydalandır, ömrümün sonuna kadar benden alma.) (Hâkim)

 

7- Resulullah Aleyhisselâm bir yeri ağrıdığında, sağ elini ağrıyan yerin üzerine koyar, yedi defa mesh edip her defasında şu duayı okurdu;

d7

Eûzü biızzetillâhi ve kudretihi min şerri mâ ecidü.

(Acısını duyduğum ağrının şerrinden Allah’ın izzet ve kudretine sığınırım.) (C.Sağir)

 

8- Çıban, sivilce…vb için Peygamberimiz (s.a.v.) bir kamış parçası alıp çıbanın üzerine koyar ve şöyle dua ederdi:

d8

Allahümme musağğirel-kebîr ve mükebbires-sağîr. Sağîr mâ bî.

(Ey büyüğü küçülten ve küçüğü büyülten Allah’ım! Bendeki olanı küçült, şifa ver.) (El-ezkâr)

 

9- Âl-i İmrân Sûresi’nin 154.Ayeti ve Feth Sûresi’nin 29.Ayetinin iç ve dış hastalıklara karşı çok büyük bir tesiri vardır. Bu ayetleri bir kağıda yazıp temiz bir suyla silerek 7 gün boyunca aç karnına içer ve bu sudan elleriyle yüzüne sürüp “Yâ Rabbe’l Aziym! Bu ayet-i kerîmelerin bereketi ile acilen bana şifa ver” diye dua ederse Allah’ın izniyle duası kabul olur ve acilen şifaya kavuşur.

Yine bu ayetleri cilt hastalığı olan biri temiz bir kabın içine yazıp zeytinyağı ile silerek, bu yağdan hasta olan bölgelerine sürerse kısa zamanda hastalığından eser kalmaz.

1

2

10- Tıbbın tedavisinde aciz kaldığı bir hastalıktan ve verdiği ızdıraplardan kurtulmak isteyen kişi şu salâvatı gecede (313) kere ve 7 geceden az olmamak üzere okumaya devam ederse Allah’ın izniyle kısa zamanda sağlığına kavuşur.

10

“Essalâtü ves selâmü aleyke yâ seyyidi yâ Resullullâh huzbiyedii kallet hileti veşfi marazi yâ şafil ileti bi lûtfike ve keremike yâ tabibe külli dâin ve devâin külli şey’in yâ nebiyyir rahmeti ve yâ kaşifel gummeti ve yâ şefiil ümmeti ve yâ rahmeten lil âlemin”

11- Bir bardak suya (40) adet Fâtiha Sûresi ve (7) kere de aşağıdaki şifa ayetleri okunup hastaya içirilirse Allah’ın izniyle şifaya kavuşur. 3 veya 7 gün devam edilmelidir.

11

“Ve yeşfi sudûre kavmin müminin. Ve yüzhib gayze kulubihim. Ya eyyühen nasü kad câeküm mevizaten min rabbüküm ve şifsün limâ fissuduri ve hüden ve rahmeten lil mü’minin. Yahrücü min bütûnihâ şerâbün muhtelifün elvanühü fihi şifaün linnâs Ve nünezzilü minel kuranî mâ hüve şifaün ve rahmetün lil mü’minin. Ellezi halakani fehüve yehdîn. Vellezi hüve yutimünî ve yeskin. Ve izâ mariztü fehüve yeşfîn. Kul hüve lillezine âmenû hüden ve şifâ”

12- Her türlü hastalığın def’i için “Hucurât Sûresi” (7) kere okunur.

13Hasta yattığı yerden bu duâyı okursa cennetle müjdelenir. Hasta okuyamayacak durumdaysa onun yerine başka biri duyacağı sesle okuyabilir.

“Lâ ilâhe illâllâhü vallahu ekber, Lâ ilâhe illâllâhü vahdehu lâ şerikeleh, Lâ ilâhe illâllâhü lehül mülkü ve lehül hamdü, Lâ ilâhe illâllâhü velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.”

 

14- Sivilce duâsı

 

Vücudunda sivilce veya çıbanlar için “Kalem Sûresi”nin 16-17-18-19-20. Âyetleri (7) kere okunup üzerine üflenirse hasta bunlardan kurtulur, Allah’ın izniyle şifa bulur.

 

“16- Senesimühü ‘alelhurtûmi 17- İnnâ belevnâhüm kemâ belevnâ ashâbel cenneti, iz aksemû leyasrimünnehâ musbihıyne 18- Ve lâ yestesnûne 19- Fetâfe’aleyhâ tâifün min rabbike ve hüm nâimûne 20- Feasbehat kessariymi.”

 

15- Dahili, iç hastalıkları için “Lokman Sûresi” (7) defa okunursa iyi gelir.

 

16- Göz rahatsızlıkları için

Göz hastalıklarına yakalanmamak için “Mürselât Sûresi” (7) kere okunur.

 

17- Felçli hastalar için

Felçli hastaya “İzâ zülzilet Sûresi” (41) defa okunup eliyle felçli yerine sürülürse Allah’ın izniyle hasta şifa bulur.

 

18- Şeker hastaları için

“Ve’l Asr Sûresi” her gün bir bardak suya (7) defa okunup şeker hastasına içirilirse şifa bulacağı rivayet edilmiştir.

 

19- Astım hastaları için

Bir bardak suya (11) defa “İhlâs Sûresi”, (11) defa “Fâtiha Sûresi”, (11) defa “Kevse Sûresi”, (1) defa da “Taha Sûresi” okunup hastaya içirilir.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. No Name dedi ki:

  9. madde de ‘Yine bu ayetleri cilt hastalığı olan biri temiz bir kabın içine yazıp zeytinyağı ile silerek, bu yağdan hasta olan bölgelerine sürerse kısa zamanda hastalığından eser kalmaz.’ Derken kaba ne ile (kalemle mi?)bu ayetler yazilacak ve hasta olan kisinin yazmasi sart mi?
  Allah razi olsun boyke bir bilgi paylastiginiz icin. Simdiden tesekkurler…

 2. fatma dedi ki:

  Bu duaları paylaşan Mehmet hakkı unaldan Allah razı olsun çok güzel dualar faydasını da gördüm Allah sizler gibi insanları başımızdan eksik etmesin.

  • Fatma hanım hastalıklara karşı okunacak duaları okuduğunuz için teşekkür ederiz.Fatma hanım sizden tek ricam hastalıklara karşı dua okurken bizlerede de okumanız.Lütfen bu günahkar kullar içinde dua etmenizi isteriz.

   • fatma dedi ki:

    Slm Timuçin Mete….rica ederim Okurum tabikide günahsız kul varmiki hepimizin az veya çok günahları vardır Allah yardımcımız olsun inşallah …

    • Amin cümlemizin günahlarını affeylesin yüce rabbim.Dua kategorilerine ağırlık vermeye başlıyoruz önümüzdeki hafta günlük 2 adet olacak şekilde dua kategorisinde yazı paylaşılacaktır.İnşAllah daha çok kişi okur daha çok kişi dua eder ve bizlerde bu kişilerden nasipleniriz.