Hastalıklara Karşı Okunacak Duâlar

HASTALIKLARA KARŞI OKUNACAK DUÂLAR

“Her nefis ölümü tadacaktır” Ankebut Suresi 57. Ayetidir. İnsan ölümlü bir varlıktır, tüm canlılar gibi de nihai son olan ölümle tanışacaktır. Kaderimizde ne varsa onu yaşayacak ve ne bir nefes fazla ne bir nefes az, vaktimiz geldiğinde öleceğiz. Hastalık konusu ömrümüz boyunca etrafımızda dolaşan, dönem dönem bizi yenen bir durumdur. Mevsimsel, özel virüsler gibi durumlarla hasta olabiliriz. Onun dışında göz olması (nazar) gibi durumlar da insanı hasta edebilmektedir. Hastalıklara karşı en iyi ilaç önceden tedbir almaktır. Soğuk bir havada dışarı incecik çıkıp hasta olup ilaçlarda derman aramak yerine daha sıkı giyinerek hastalığa önlem alırsak daha doğru davranmış oluruz. Hasta olduğumuzda muhakkak tıbbi olarak bir doktora başvurmamız gerekir. Doktorların uyguladığı tedaviye uymalıyız.

Tıbbi çareler dışında da kalbimizi dualara kapatmamalıyız. Sonuçta hastalığı veren de Allah, onu geçirecek olan da Allah’tır. Bu sebeple şifayı ilaçlarda değil de Allah’ta aramak daha doğrudur. Hastalık dinen güzel bir durum olarak görülmüştür. Hasta olduğumuz süre içerisinde var olan günahlarımızın döküldüğü bilinmektedir. Örneğin ilaç kullanımı esnasında “Bismi’llâhi’ş-Şâfî Hüve’llâh” denmelidir. İlaç içildikten sonra “elhamdülillah” denilmelidir. Şüphesiz ki hamd şükürden üstündür. Bu işlemlerden sonra besmele çekip yedi kere art arda şu dualar okunmalıdır.

“Eûzü billâhi ve kudretihi min şerri mâ ecidü ühâziru.”
“Ezhibi’l-ba’se Rabbe’n-nâsi ve’şfi ente’ş-Şâfî lâ şifae illâ şifâüke, şifâen lâ-yüğadiru sakamen.”

Hastalık durumunun geçmesi için tıbbi çareler süresince dinen de yardım isteyebilirsiniz. Dua Rabbimizle aramızdaki bağı güçlendirecek ve ondan dilediklerimizi isteyebileceğimiz en güzel yoldur. Özellikle hastalık halinde Ayet’ül Kürsi, Cinn Suresi ve üç kez Fatiha okunması sonunda hastalığın geçmesi adına dua edebilirsiniz.

Özellikle hastalık halinde günde yedi kere okumanız gereken sureler şunlardır;
– Lokman Suresi
– Yasin Suresi
– Hucürât Suresi
– Tekâsur Suresi
– Asr Suresi
– Kureyş Suresi
– Leheb Suresi
– İhlas Suresi

Sureler okunduktan sonra 422 kere “Ya Şâfi” denilir. Şüphesiz ki hastalığın geçmesine de neden olacak tek şey Allah’ın rızasıdır. Dua içten bir şekilde edilmeli ve bu hastalık halinden kurtulmak istenmelidir. Başkası veya kendiniz için şu şekilde dua edebilirsiniz;
“Ya Rabbi! Sen şifa vericisin. Bu hastaya (bana) şifa ver. Onu (beni) iyi edecek ancak Senin şifandır. Ey Allah’ım! Öyle bir şifa ver ki bir daha acı ve üzüntü görmesin (görmeyeyim)”

Eğer kalp hastası bir tanıdığınız varsa onun için de İnşirah Suresi bir bardak suya okunur. Sonrasında bu su küçük yudumlarla hasta kimseye içirilir. Allah’ın izniyle hastalığın geçmesi için dua edilir.

Haşr suresini bir kağıda yazıp su şişesinin (sürahinin) içine atılır. Yazının silinmesinden sonra bir hafta boyunca bu su içilir.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

1- Resulullah Aleyhisselâm’ın duâsı;

d1

Allahümme Rabben-nâs müzhibel-be’s üşfi enteş-şâfi lâ şâfiye illâ ente üşfi şifâen lâ yüğâdiru sekamen.

(Ey Allah’ım! İnsanların Rabbi sensin, her zorluğu gideren sensin. Şifâ ver, şifâyı ancak sen verirsin, senden başka şifâ verecek yoktur. Öyle bir şifâ ver ki, hasta üzerinde hastalık izi ve eseri kalmasın.) (Buharî)

 

2- Peygamberimiz (s.a.v.) ağrılara karşı şu duayı okurdu.

d2

Bismillâhil-kebîri eûzü billâhil-azîmi min külli ırkın ne’ârin ve min şerri harrin-nâri.

(Ulu Allah’ın adıyla, kanla kabaran her bir damardan ve ateş hararetinin şerrinden azamet sahibi Allah’a sığınırım.) (Tirmizi)

 

3- Resulullah Aleyhisselâm’ın hastalıklardan Allah’a sığındığı duâsı;

d3

Allahümme inni eûzü bike minel-cüzâmi ve-barası vel-cünûni ve min seyyiil-esgâmi.

(Ey Allah’ım! Cüzzamdan, tembellikten, delilikten ve hastalıkların kötüsünden sana sığınırım.) (Ebû Dâvud)

 

 

 

1

2

10- Tıbbın tedavisinde aciz kaldığı bir hastalıktan ve verdiği ızdıraplardan kurtulmak isteyen kişi şu salâvatı gecede (313) kere ve 7 geceden az olmamak üzere okumaya devam ederse Allah’ın izniyle kısa zamanda sağlığına kavuşur.

10

11

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. fatma dedi ki:

  Bu duaları paylaşan Mehmet hakkı unaldan Allah razı olsun çok güzel dualar faydasını da gördüm Allah sizler gibi insanları başımızdan eksik etmesin.

  • Fatma hanım hastalıklara karşı okunacak duaları okuduğunuz için teşekkür ederiz.Fatma hanım sizden tek ricam hastalıklara karşı dua okurken bizlerede de okumanız.Lütfen bu günahkar kullar içinde dua etmenizi isteriz.

   • fatma dedi ki:

    Slm Timuçin Mete….rica ederim Okurum tabikide günahsız kul varmiki hepimizin az veya çok günahları vardır Allah yardımcımız olsun inşallah …

    • Amin cümlemizin günahlarını affeylesin yüce rabbim.Dua kategorilerine ağırlık vermeye başlıyoruz önümüzdeki hafta günlük 2 adet olacak şekilde dua kategorisinde yazı paylaşılacaktır.İnşAllah daha çok kişi okur daha çok kişi dua eder ve bizlerde bu kişilerden nasipleniriz.

 2. No Name dedi ki:

  9. madde de ‘Yine bu ayetleri cilt hastalığı olan biri temiz bir kabın içine yazıp zeytinyağı ile silerek, bu yağdan hasta olan bölgelerine sürerse kısa zamanda hastalığından eser kalmaz.’ Derken kaba ne ile (kalemle mi?)bu ayetler yazilacak ve hasta olan kisinin yazmasi sart mi?
  Allah razi olsun boyke bir bilgi paylastiginiz icin. Simdiden tesekkurler…