Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev ortamında daha sıcak ve samimi bir görünüm oluşturmada önemli bir unsur olan halılar, tüketicinin isteği ve tercihleri doğrultusunda standart bir takım ölçüler oluşturularak üretilmekte, her sezon farklı model ve renk seçenekleri ile de piyasaya sunulmaktadır. Üretimi yapılan her halı kullanım garantisine, yıkanabilir özelliğine, kullanılan malzemesine ve de sahip olduğu desenlere göre fiyatlandırılmakta, tüketici bu detayları göz önünde bulundurarak sahip olduğu bütçeye göre kolaylıkla kendi zevklerine uygun halıyı satın alabilmektedir. Zemin kaplamasında yüzlerce seçeneği bulunan halılar, alınmaya karar verildiğinden itibaren bir takım kriterler doğrultusunda seçimleri yapılmalıdır. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Hangi alanda kullanılacağı ve ölçüleri

Halıyı evinizin hangi odası için alacağınız renk ve desen seçimi için de büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte kullanılacağı odanın genişliğine göre de ölçü seçimi yapılmalıdır. Aynı zamanda kullanılacağı alanda devamlı bir insan giriş çıkışı varsa bu alan için seçilecek halılar kaydırmaz yere sabitlenen çok fazla kir tutmayan ve temizliği kolay olan türlerden seçilmelidir.

Halının dokusu ve deseni

Oturma odası, koridor, çocuk odası ve de mutfak halıları doku ve desenleri açısından farklılık göstermektedir. Örneğin; oturma odasında kullanılması gereken bir halının mutfakta kullanılıyor olması görsel estetikte kötü bir algı oluşturup ağır ve kaba bir hava vereceği gibi temizlikte de sıkıntı yaratacaktır. Zira mutfak, kullanım amacı itibari ile yemek ve yağ kokusu ile dolup taşan bir alandır. Mutfakta kullanılacak olan halının hafif ve makinada yıkanabilir özelliğe sahip olması kullanıcısına büyük kolaylık sağlayacaktır. Oturma odasındaki halılar ise ortamın sıcaklığını muhafaza edebilmek açısından farklı doku ve desenlerde seçilmelidir. Çocuk odalarında kullanılacak halı seçimi de anti bakteriyel olanlardan yana kullanılabilir, çocuğun alerjiye yakalanma olasılığı düşünülerek tozu ve kiri hapsetmeyen halılar çocuk sağlığı açısından tercih sebebi olmalıdır.

Halının rengi

Halı olsun da hangi renk olursa olsun mantığıyla hareket etmek ev dekorasyonuna önem vermeyenlerin sahip olduğu bir düşünce olup, kullanılan alanda zamanla huzursuz vakit geçirmeye neden olabilir. Halılarda kullanılan renklerin seçimi de insan psikolojisini ve enerjisini doğrudan ilgilendirmektedir. Size iyi gelecek rengi belirlemenizde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. hali-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.