Hacet Namazı Duası

 

Hacet namazı; Hz. Muhammet S.A.V.’nin Regaip Kandilinde hacet namazı kılması sonucunda ortaya çıkmıştır. 12 rekat olan namaz, Kadir suresi okunarak kılınan bir namazdır. Hacet duasının okunabilmesi için Hacet namazının kılınması gereklidir. Hacet namazının bir diğer ismi de Regaip namazı olarak bilinmektedir.

Hacet namazı; olmasını istediğiniz dileklerin Allah katına ulaşmasını sağlamaktır. Hacet namazı aynı zamanda kandil geceleri kılınması gereken bir namaz olarak da bilinmektedir. 2 rekattan oluşan ve 12 rekat olarak kılınan hacet namazının; akşam ve yatsı namazının aralığında kılınması gerekmektedir.

Hacet namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur?

  • 2, 4 veya 12 rekat olarak hacet namazı kılmanız mümkündür,
  • Rekatta 1 kere fatiha ve 3 kere Ayetel Kürsi okunması gereklidir,
  • Rekatta; Subhaneke, Fatiha suresi ve 3 adet Ayetel Kürsi okunmalıdır,
  • Rekatta; Fatiha suresi, İhlas, Nas ve Felak suresi okunmalıdır,
  • Rekat kılınırken; Subhaneke, Fatiha suresi, ihlas, ve tekrar Felak ile Nas Suresi okunmalıdır,
  • Rekatta ise Ettihiyyatü duası okunur ve Allahümme salli ile Allahümme barik duralarının yanı sıra Rabbena duaları okunarak 4 rekat namaz son bulur.

12 rekat olarak bu namazı kılmak isterseniz 4 rekat namazı 3 kere aynı şekilde kılmanız yeterli olacaktır. Hacet duası Yasin kitaplarında yer alan bir duadır ve hacet namazının farzı değil ancak sünnetidir. Yani Hz. Muhabbet bu duanın okunmasını Allah’ın kullarına emretmediğini ancak kendini namazı bu şekilde kılmayı tercih ettiğini kendine inananlara söylemiştir.

Hacet namazını; haksız bir durum içerisinde kalmanız halinde, eşyanız ortadan kaybolduğunda, birini merak ettiğinizde ve ona ulaşamadığınızda ya da bir derdiniz olduğunda kılabilir ve durumunuzu Hakka arz ederek çözüm için yakarışta bulunabilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. hacet-namazi Hacet Namazı Duası için yorumda bulun

    Hacet Namazı Duası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hacet Namazı Duası için ilk yorumu yapabilirsin.