Gribe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kışın soğuk zamanlarında en çok yakalanılan hastalıklardan biridir grip. Bireyin bünyesinin en zayıf anında yakalanılan bu hastalığı atlatmak da oldukça zordur.

Nane-limon çayları, ıhlamur, ada çayı en sık ve başvurulan yöntemlerdendir. Bal ve pekmez tüketiminin artrılması da onlardan sonra gelir.

Çörek otu yağı da gribe ve öksürüğe iyi gelir. 3 – 4 yemek kaşığı pekmezin içine 1- 2 damla çörek otu yağını eklenir ve bu karışım cezve içerisinde biraz ısıtılır. Yapılan bu karışımın gün içerisinde bir kaç kez yapılması gribi sona erdirecek etkiye sahiptir. Ayrıca boğaz ağrısı ve baş ağrısı da varsa eğer gribe yakalanmış bireyde çörek otu yağının ağrıyan bölgeye masaj ile uygulanması önerilir.

Bir turpun içinin oyulup içine bal doldurulması ile de mükemmel bir şifa kaynağı elde edilir. Turp öncelikle oyulur, içine aldığı kadar bal doldurulur. Bu hazırlanılan ürün soğuk bir yerde tercihen buzdolabında bir gece bekletilir. Turpun içindeki bal sabaha kadar sulanmış olacaktır. Oluşan bu sıvının gün içerisinde içilmesi ilaç yerine geçecektir.

Yaşlıların çok bildiği ve uyguladığı bir şifa kaynağı olan yöntemlerden biri de soğandır. Orta büyüklükteki soğanlar bölünecek şekilde yarılır. Soğanın yarılan kısımlarının içine acı pul biber eklenir ve fırında pişirilir. Közlenmiş olan bu soğanın yenmesi de antibiyotik etkisi için kullanılır.

Köy tavuğundan yapılan bir tavuk çorbası, bol sebze içeren sebze çorbaları ve ya da tarhana çorbası da gribi atlatmaya yarayan etkenler içerisinde yer alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. gribe-iyi-gelen-bitkiler-nelerdir Gribe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? için yorumda bulun

    Gribe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gribe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.