Girişimcilerin Başarısını Etkileyen Faktörler

Girişimcilerin Başarısını Etkileyen Faktörler

Bazen hedefe o kadar çok motive olunur ki bu zamanla dezavantaja dönüşür. İşin kötü tarafı iş işten geçinceye dek genelde fark edilmez. Bazense başarı artık bir hedef olmaktan çıkıp saplantıya dönüşür. Bu da girişimciyi olumsuz etkilemeye başlar. Bu süreci doğrudan etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörleri biraz inceleyeceğiz ve hangi durumlara sebebiyet verdiğinden bahsedeceğiz. Unutmayın kontrol sizde olduğu sürece sonucu her zaman siz belirlersiniz.

Kendine İnanmanın Boyutunu Aşmak

Evet, kararlarınızın arkasında durun ancak dış dünyaya kapalı bir biçimde ilerlerseniz ve herkesi fikrinizin düşmanı ya da hırsızı gibi görürseniz yaptığınız hatalardan zamanında geri dönemezsiniz. Bu da zaman kaybına ve girişimin batmasına kadar gider. Başarısızlık girişimciyi bitirmez ama zaman işte zamanı iyi kullanmayan bir girişimci başarı olma konusunda hep bir adım geri de olur.

Üretkenlik Duraksağında Durmamak

Girişimin büyüme hızı doğrudan sizin psikolojinizi etkileyebilir bu normaldir. Ancak geri bildirimleri iyi okumalı ekibin düşünemediği şeyleri öncede düşünmelisiniz. Her zaman üstüne koyamazsınız bunu unutmayın ancak burada önemli olan geri düşmemektir. Bir şeylerin ters gittiğini ilk anlayan siz olursanız sorun düzeltilebilirdir ancak son anlayan olursanız iş işten geçmiş demektir. Bu sebeple üretmenin ve yürütmenin önemini her zaman birinci sırada tutun ama bu her zaman demek değildir.

Karmaşıklaştırmayın

Durum ve olayları her zaman basit bir temelle ele alın ve daha karmaşık yapmaktan uzak durun. Bu size vakit ve iş gücü kaybı olarak geri dönebilir. Her zaman her şeyin ardında bir şey vardır demek doğru değildir. Bazen olmuyordur bunu bilin. Bu noktada zorlamak ya da spontane şeyler geliştirmek sonuç vermediği gibi sizi geri götürebilir.

Korkularınızın Sizi Ele Geçirmesine İzin Vermeyin

Girişimci olmak uzun bir maraton yaşadıklarınız ve yaşayacaklarınız aslında nasıl bir kimliğe bürüneceğinizi belirleyecektir ancak o kimlikteki suret tamamen bu dilimlerde verdiğiniz kararlar ve attığınız adımlardan ibaret ortaya çıkacaktır. Bu süreçte elbette zaman zaman endişeleriniz olacak, korkularınız sizi hapsetmeye çalışacak yolunuzdan geri döndürmek için birçok şey daha sizi zorlayacaktır. İşte bu noktada kaydettiğiniz ilerleme sizin geleceğinizi belirleyecektir.

Geri Adım Atmayı Pes Etmek Saymak

Bazen olmaz, her şeyi yapsanızda milyonlarca lira harcasınızda. Bunun sebeplerini analiz edip bir an önce sonlandırıp yeni bir şeylere adapte olmak gerekirken başarısızlık korkusu, ve çevre baskısı sizi eğer yönetmeye kalkarsa bu diğer olası tüm girişimlerinizde farklı farklı olsa da boy gösterir. Bu da sizi her zaman baskı altında bir şeyler yapmaya çalışmaya ve çoğu zaman başarısızlığa götürür. Yeri geldiğinde fişi siz çekin, siz iptal edin, siz sonlandırın. Bu kararı verdiğinizde teredddüte düşmeyin ve arkasında durun. Daima ileriye bakın geleceğe odaklanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Chat dedi ki:

    faydalı bir paylaşım olmuş emeginize saglık