Gıda Zehirlenmesi Nedir ve Belirtileri 

Sindirim sistemimizle ilgili olan ve zaman zaman ortaya çıkan karın ağrısı, mide bulantısı, kramp, kusma gibi birçok hastalığın belirtisi olan rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlıklar son 3 günde bir organizma ya da bu organizmanın zehri bulaşmış bir besinin yenmesi sonucu ortaya çıkıyorsa buna gıda (besin) zehirlenmesi denir. Toplu alanlarda bir çok kişiyi etkileyebilir ve salgınlar halinde görülebilir. Hijyen kurallarının yeterince önemsenmediği yerlerde görülme riski oldukça fazladır. Bazende kişinin bünyesiyle alakalı olarak gıda zehirlenmesi görülebilir. Hastalığın şiddeti mikroorganizmanın çeşidine göre ve bireyin bağışıklığına göre değişiklik gösterebilir. Gıda zehirlenmesi genelde hafif seyreden bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ve yaşlılarda ortaya çıkan gıda zehirlenmesi oldukça tehlikelidir. Bu kişilerin vücutlarındaki sıvı diğer bireylere göre daha azdır bundan dolayı hastalık ciddi seyreder ve ölüme kadar sebebiyet verebilir.

Gıda zehirlenmesi birkaç gün süren rahatsızlıklarla kendini belli eder. İki günden fazla süren ishal varsa hele ki bir de bu ishal kanlı ise gıda zehirlenmesinden şüphelenebiliriz. Kişide bir gün içerisinde 4-5 kez dışkılama varsa, kişinin ateşi yüksek ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Özellikle bebeklerde ve yaşlılarda görülüyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve sağlık kontrolünden geçilmelidir. Doktora başvurduktan sonra alınan örnekler ile laboratuvarda bakterinin saptanması, hastanın doktora bildirdiği şikayetleri gıda zehirlenmesi tanısı konmasını sağlar.

Bireylerde baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çöküş, bilinç kaybı gibi rahatsızlıkların olduğu durumlarda gıda zehirlenmesinin olabileceği dikkate alınmalıdır. Bu rahatsızlıkların devam ettiği süre uzuyorsa acil bir şekilde yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Rahatsızlığın yaşanıldığı gün yenilen yiyecekler içilen içecekler tespit edilmeli ve incelenmelidir. Gıdaların gürünüşünde, tadında, kokusunda herhangi bir değişiklik oluyorsa bunu tespit etmek kolay olurken bu değişiklikler yoksa tespiti yapmak oldukça zordur ve laboratuvar şartları gerektirir. Çok nadir olarak gıda zehirlenmesi sinir sitemine zarar verecek kadar ciddi olabilmektedir. Ekstrem olgularda felce, hatta ölüme neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. gida-zehirlenmesi-nedir-ve-belirtileri Gıda Zehirlenmesi Nedir ve Belirtileri  için yorumda bulun

    Gıda Zehirlenmesi Nedir ve Belirtileri  için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gıda Zehirlenmesi Nedir ve Belirtileri  için ilk yorumu yapabilirsin.