Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir ?

Yoğun iş hayatı, sosyal aktivite ve çevre yetersizliği, depresif ruh halleri, beslenme saati bozuklukları, uyku problemleri zamanla kişinin sinir ve sindirim sistemini ele geçirmekte ve de yaşamsal alışkanlıklarını yeni alışkanlıklarla değiş tokuş edebilmektedir. Bu yeni alışkanlıklar arasında kadın erkek fark etmeksizin çağımızın aktif sorunlarından biri olan gece yemek yeme sendromu yer almaktadır. Gece yemek yeme sendromu duygusal çöküntü haliyle bilinçaltının eyleme döktüğü bir faaliyettir. Birçok bağımlılık gibi bu eylem de sağlığı tehlikeye attığı ve alışkanlığa dönüştüğü andan itibaren kötü bir bağımlılık olarak nitelenebilir. Geceleri yenen yemek ne denli keyif verse de birçok sağlık problemlerini beraberinde getirir. Reflü, diyabet, yüksek tansiyon ve Obezite gibi hastalıklar gece yemek yiyen bireylerde oluşabilecek olası hastalıklardır. Bununla birlikte dinlenmesi gereken saatte fazla mesaiye bırakılan mide bir süre sonra sindirim ve bağışıklık sorunlarına neden olabilir. Geceleri yemek yiyen bireyler gün içerisinde yeterli besin tüketmiyor, öğünlerini erteliyor veya da yeterli vitamin ve minerale sahip gıdalarla beslenmiyor olabilirler. Gece yemek yeme sendromunu önleyebilmek için şu önerileri dikkate almada fayda vardır.

Geceleri sizi yemek yemeye itecek uykunuzu bölecek durumları ortadan kaldırın. Örneğin; yatmadan evvel mutlaka tuvalet ihtiyacınızı giderin ve de gece uyanmak zorunda kalıp, kendinizi buzdolabının önünde bulma olasılığının önüne geçin. ( Yatmadan önce sulu gıdalar tüketmemeye özen gösterin. )

Geceleri yemek yemeye sebep olan en önemli faktör, depresyon ve stresli bir yaşamdır. Kafaya takılan bir takım nedenler ile uyuyamama durumu yaşanır ve kişi kendini bu saatlerde yemeğe verir. Ruh halinizi kontrol altına alın veya da uzman desteği alarak rahatlamaya çalışın.

Uykunuzun kaçması yemek yeme ihtiyacı doğuracağından, yatma saatine yakın çay, kahve gibi kafein içeren içecekler tüketmemeye özen gösterin.

Uyuduğunuz ortamda, yatağınızın rahatlığı, genişliği, ses ve de ışık gibi faktörler uyku sürecinizi doğrudan etkileyeceğinden deliksiz bir uyku çekecek ortam oluşturmaya özen gösterin. Gece sizi uykunuzdan etme ihtimali olan tüm etkenleri gerçekleşmeden önleyin.

Gece uyandınız ve illa bir şeyler yeme arzusu içerisindeyseniz de meyve ya da yoğurt ile bu isteğinizi bastırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. gece-yemek-yeme-sendromu-nasil-onlenir Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir ? için yorumda bulun

    Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir ? için ilk yorumu yapabilirsin.