Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Midede oluşan rahatsızlığa göre tedavi yöntemleri de çeşitlilik göstermektedir. İltihap sökücü ilaçlar ve alkolün neden olduğu akut mide iltihabı bu ilaçların kesilmesi halinde ve alkol alınmasının sona erdirilmesi halinde iyişebilir. Birçok mide iltihabı tedavi planı, gözlemlediğiniz belirtileri azaltmak ve midenizin iyileşmesini sağlamak amacıyla mide iltihabı ilaçlarının  ve mide asidi ilaçlarının birlikte kullanılmasını içerir.

Bu rahatsızlığı yaşayan bireyler öfke kontrolünü daha iyi sağlamaya çalışmalı ve kendilerini stresten uzak tutmalılardır. Bu bireylerin ayaklarını hep sıcak  tutmaları ve soğuktan korunmaları gerekmektedir. Gazlı içeceklerden, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden  uzak durulması da en önemli konulardan biridir. Yemek yerken hızlı hızlı yutmak yerine daha fazla çiğneyip yutmak yavaş yavaş yemek son derece faydalı olacaktır. Evde doğal mayadan yapılmış yoğurt ve ayran tüketimi ayrıca karnıbahar ve lahanagillerin hepsinin yenilmesi de tedavi sürecini hızlandıran etmenler birkaçıdır. Sıvı tüketimi yaparken ayakta değilde oturularak içilmesi de dikkat edilmesi gereken unsurlar içerisindedir. Öğünlerde ekmek tüketimi bir dilimi geçmemeli, hamur işleri hele de yağı bol içerenleri hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.

Bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri mide sorunları yaşayan hastalar arasında en çok çok tercih edilenlerdendir. 1 hafta boyunca sabahları aç karna 1 adet çiğ patatesi soyup rendeleyip bu rendenin içine yarım su bardağı su konulur ve iyice karıştırılır. Bu oluşan karışımın suyunu süzerek oluşturulan sıvıyı içmek son derece yararlı olacaktır. Bu suyu içtikten sonra 15 dk hiçbir şey yenilip içilmemesi ve sürecin sonunda eğer kullanıyorsak mide ilacının alınması tavsiye edilebilir. Sonrasında 1 bardak süt içilmesi ve her açlık hissedilme durumunda ılık süt içilmesi gerekir. Öğlen öğünde haşlanmış patates yenilebilir. Aynı şekilde elma ve armutu da suda haşlayıp püresinin yenilebileceği gibi suyu da süzülüp içilirse faydalı olacaktır. 2-3 hafta bu tarifi uygulamanız sonucunda iyileşmeyi kendiniz farkedeceksiniz mutlaka. Aşırı kilolu olanların da kilo vermesi hem tedavi sürecini hızlandıracaktır hem de midenin biraz daha rahatlamasını sağlayacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gastrit-tedavisi Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.