Firkete İşi Yemeni Oyası

1

İki renk ipliğimizi firketenin altından ve üstünden düğüm atarak sabitliyoruz.

2

 

Krem rengi ipliği parmağımıza doluyoruz. Turuncu ipliğe firketenin etrafında bir tur attırıp bollaşmaması için iki parmağımızın arasına sıkıştırıyoruz. Krem rengi iplikle (turuncu iplik içinde kalacak şekilde) bir zincir çekiyoruz. Bu işlemi 8 kez tekrarlıyoruz.

3

 

8 taneyi tamamladıktan sonra bir ve ikinci turuncunun arasından tığımızı geçirip krem ipliği alıyoruz ve bir zincir çekiyoruz. Bu işlemi turuncular bitene kadar tekrarlıyoruz.

6

 

Birinci çiçeğimizi tamamladık. Tığımızda krem rengi ilmeği uzatarak firketenin çevresine geçirip ipi çekerek bolluk kalmamasını sağlıyoruz.

7

 

8

 

Artık ikinciyi yapmaya başlayabiliriz. Tığımızı krem ve önceki çiçeğin ilk turuncusunun arasından geçirip ilmek çıkartarak bir zincir çekiyoruz. Bu çiçeklerin birbirine bağlanmasını sağlayacak. Daha önce yaptığımız gibi bir tur turuncu iplik dolayıp kremle bir zincir çekme işini 8 kez tekrarlıyoruz.

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

Yaklaşık 4 metre ördükten sonra her çiçeğin kökünün içinden tığımızı geçirip 9 zincir çekerek iki çiçeği birbirine bağlıyoruz. Böylece yemenimize dikerken de zorlanmayacağız.

 

14

 

15

 

Oyamızı bitirdikten sonra uygun renkteki yemenimize dikiyoruz. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle, kolay gelsin…


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. firkete oyası Firkete İşi Yemeni Oyası için yorumda bulun

    Firkete İşi Yemeni Oyası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Firkete İşi Yemeni Oyası için ilk yorumu yapabilirsin.