Fen ve Teknoloji Hücre Bölünmesi

Sayfa 1 2 3 4 5 6

KALITSAL HASTALIKLAR

Nesilden nesile genlerle aktarılan hastalıklara “genetik hastalıklar” denir. Bu hastalıklar genlerde veya kromozom sayısında meydana gelen değişiklikler sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalıklar anne babadan birinde veya her ikisinde de olabilir. Şayet hiçbirinde  olmayıp çocukta görülmüşse sebebi, hastalığın çekinik gen taşımasıdır. Böyle bir durumda kromozomlarında çekinik hastalık geni bulunduran bireyler taşıyıcı olarak nitelendirilirler.

Genetik hastalıklara örnek olarak; renk körlüğü, hemofili, down sendromu, sistik fibrozis, akdeniz anemisi, kas hastalıkları…vs gösterebiliriz.

Homolog Kromozom

Eşeyli üreyen canlılarda her bir karakterle (saç rengi, göz rengi…) ilgili 2’şer adet gen bulunur. Bu iki genin biri anneden biri babadan gelip yavruya aktarılır. Bir canlıda karşılıklı olarak aynı karaktere ait genleri taşıyan, biri anneden biri babadan gelen, genellikle aynı şekil ve büyüklükteki kromozom çiftlerine ‘homolog kromozom’denir. Homolog kromozomların üzerinde aynı karaktere ait genler bulunur ama bu genlerin aynı olması şart değildir.

GENETİK MÜHENDİSLİĞİ

Genleri ve genleri oluşturan nükleotitlerin dizilişi hakkında araştırmalar yapan bilim dalına ‘genetik mühendisliği’ denir. Genetik mühendislerinin çalışma alanları; endüstri, tarım, insanların hastalıklardan korunması, bitki ve hayvan ıslahı..vs.dir. Örneğin; insanlarda hastalığa neden olan gen ya etkisiz hale getirilir ya da bireye tedavi edici gen aktarılır.

Biyoteknoloji; Canlı hücrelerin kullanılmasıyla çeşitli ürünlerin elde edilmesi çalışmalarına denir. Örneğin; meyveli yoğurt, vitamin tabletleri…vs 


Sayfa 1 2 3 4 5 6

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. deney Fen ve Teknoloji Hücre Bölünmesi için yorumda bulun

    Fen ve Teknoloji Hücre Bölünmesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fen ve Teknoloji Hücre Bölünmesi için ilk yorumu yapabilirsin.