Evliya Çelebi’nin Kısaca Hayatı

Evliya Çelebi 25 Mart 1611 yılında Osmanlı İmparatorluğu İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yaşadığı 17. yüzyılın önde gelen gezginleri arasında bilinir. Yıllarca Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüğü olayları, halkın giyiniş biçimini, yaşadıklarını Seyahatname isimli eserinde toplamıştır.

Evliya Çelebi’nin öğrenim hayatı

Evliya Çelebi hayatı boyunca eğitim öğretimine çok önem veren birisi olmuştur.

Evliya Çelebi öğrenim hayatına mahalle mektebinde başlamış ardında Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi’nde öğrenimine devam etmiştir.

Hamit Efendi Medresesi’nden mezun olduktan sonra öğrenimine Enderun’da devam etmiştir.

Evliya Çelebi’nin gezginlik hayatı

Evliya Çelebi’nin gezginliğe başlaması kimi kaynaklar arasında gördüğü bir rüyadan sonra geliştiği söylenir. Evliya Çelebi bir gece rüyasında Hazreti Muhammed’i görür. Peygamber efendimizi rüyasında görerek heyecanlanan Evliya Çelebi, Hz. Muhammed’i görme heyecanıyla ne diyeceğini şaşırır ve “Şefaat Ya Resulallah” diyeceğine dili dönmeyerek “Seyehat Ya Resulallah” der.

Bu rüyanın kendisine bir mesaj olarak gönderildiği ve peygamber efendimizin bu şekilde görünmesi karşısında bir şey yapmadan duramayan Evliya Çelebi, rüya üzerine çok düşündükten sonra seyahat etmeye başlar. Evliya Çelebi tam 51 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu topraklarını karış karış gezmiş ve bu gezisini “Seyahatname” isimli gezgin kitabında toplamıştır.

Seyahatname şu anda o dönemin Osmanlı İmparatorluğu hakkında önemli bilgileri içerir. Bu bilgileri incelediğimizde Osmanlı İmparatorluğu’nun durumunu daha iyi anlayabiliyoruz.

Evliye Çelebi gezilerine ilk olarak İstanbul’dan başlamıştır. Sonrasında hayatı boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde ve genellikle Osmanlı İmparatorluğu toprakları üzerindeki gezilerine devam etmiştir.

Evliye Çelebi gittiği her yeri detaylı bir şekilde incelemeye başlar ve bu incelemeleri Seyahatname isimli kitabında toplamıştır. Seyahatname isimli eseri 10 ciltten oluşmaktadır ve çok detaylı anlatım vardır.

Evliya Çelebi’nin gezdiği iller

Evliya Çelebi, Suriye, Kırım, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Selanik, Avusturya, Filistin, Almanya, Macaristan ve Hollanda gibi ülkeler de vardı.

Evliya Çelebi gezdiği illerde çok kez ölüm tehlikesiyle karşılaşmış ve çoğunda da kıl payı kurtulmuştur. Ayrıca birçok savaşa da katılan Evliya Çelebi, savaşlarda hem savaşları hem de o yerleri anlatmıştır.

Evliya Çelebi yine gezgin yollarında hayatını kaybetti. Evliya Çelebi 1682 yılında Mısır’da vefat etti.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Proagahd dedi ki:

    Çok iyi teşekkürler bana çok yardımcı oldunuz