EVDE ÖRGÜ ÇORAP YAPIMI

EVDE ÖRGÜ ÇORAP YAPIMI

 

Çorap markaları artık her çeşitten çorap modelleri ile piyasada. Eskiden yerel yörelerde ihtiyaç dahilinde üretilen çorap çeşitleri artık moda olmuş durumda. Bazen uygun bazen şaşırtıcı fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Kolay ulaşılabilir olması, hanımları ve bu tarz hobilere ilgisi olanları kendi el emeğiyle üretmekten de alıkoymuyor. Örgü çorap modelleri ve yapılışı ile ilgili internette çokça video ve yazılı anlatım mevcut. Örgü çorap modelleri de oldukça çeşitli elbette, kendi yapmak isteyenler zaten kendilerinden bir şeyler katma motivasyonunda olacaklarından, eklemeler çıkarmalar yapabilir ve daha da farklı çorap modelleri ile çokça çeşit elde edebilirler. Eğer el emeğini satmak isteyenler varsa maliyetini göz önünde bulundurarak yine farklı çorap modelleri de üretebilirler bu bilgiler doğrultusunda.

corap-modelleri
Örgü çorap modelleri ve yapılışı ile ilgili ilk olarak bahsetmek gereken seçilecek ip türü olmalı. Kışlık olarak tercih edileceğinden kalın ve renkli fakat kaşındırmayan orta kalınlıkta bir ip olmalı. Yalın ayak değil de patik gibi çorap üstüne giymek isteyenler için belki kaşındırıcı olması çok önem teşkil etmeyecektir. Çift şiş kullanılarak yapılan bu kolay modelde çorap bilekten örmeye başlanır, 3-4 parmak lastik örülmeli , 2.5 nolu şiş kullanılması sıkılığı için uygun olacaktır. Daha sonra 3 nolu şişlere geçilebilir.
Ayak bileği ve ayak parmaklarının başladığı alan örülür, parmak kısmı için 30 civarı ilmek 6 ilmek kalana kadar eksiltilerek devam edilir ,
bu kez aynı kısmın altı için 6 ilmekten başlangıçtaki ilmek sayısına kadar eklenerek yani 30 ilmeğe kadar örülür .
Taban kısmı ayak ölçüsüne göre örülür, topuğa gelindiğindeyse 30 ilmekten 8 ilmeğe kadar eksiltilir,
yine devamında 8’den 30’a çıkarak örme işlemi bitmiş olur.
Örgü çorap modelleri erkek ve kadın için fark yaratmayacağı için farklı renklerde iplik seçilerek kolayca örülebilecektir. Örgü çoraplar çok yüksek ısıda yıkanmamalıdır.
Bir öneri olarak da eğer örgüyle uğraşmak istemeyen ama örgü çorapları da sevenler için Penti çorap modelleri içinde de örgü çorap modelleri mevcut, uygun fiyatlı ve hatta toptan ulaşmak isteyenler coraptoptancisi.com’ dan temin edebilirler.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. corap-modelleri EVDE ÖRGÜ ÇORAP YAPIMI için yorumda bulun

    EVDE ÖRGÜ ÇORAP YAPIMI için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak EVDE ÖRGÜ ÇORAP YAPIMI için ilk yorumu yapabilirsin.