Erken Doğumun Sebepleri Nelerdir ?

Anne karnındaki bebeğin 36. haftasına henüz gelmeden anne adayının doğum belirtileri göstermesine Erken Doğum Tehditi tanısı, doğum gerçekleştiğinde ise praterm yani zamanından önce doğum ve ya erken doğum adı verilir. Zamanından önce doğan bebeklere de prematüre bebek adı verilir.

Bazı etkenler anne adayının doğum belirtilerinin zamanından önce gerçekleşmesine sebep olur. Anne adayı birden fazla bebek bekliyorsa yani çoğul gebelik dediğimiz gebelik mevcutsa Erken Doğum Tehditi oluşturabilir. Fetus sıvısının normalden fazla olması da erken doğuma sebebiyet verir. Ve rahim normal kapasitesinin üstünde şiştiği için doğum günü gelmediği halde sancılara ve erken doğumun başlamasına sebep olur. Bebeğin suyunun saptanan doğum gününden erken boşalması durumunda da erken doğum görülmektedir. Enfeksiyonlar, idrar yolları enfeksiyonları vajinal bölgede oluşan enfeksiyonlarda genital sistemi etkileyen bakteriyel enfeksiyonlarda erken doğuma sebebiyet verebilir. Plesentanın doğum kanalını kapatması da erken doğumu tetiklemektedir. Plesentanın erken ayrılması da erken doğumu tetiklemektedir.

Anne adaylarının düzensiz beslenmesi, uzun süre aç kalması, anemi (kansızlık), sosyal çevre ve bilinci eksikliği ve sigara alkol kullanımı da erken doğumu tetikleyen tanılardır. Anne adayları sürekli kontrollerine devam etmeli, düzenli beslenmeye kalsiyum ve protein içeren besinleri doktor tavsiyesi ile çokça yani yeterli düzeyde tüketmeye özen göstermelilerdir. Anne adaylarının sigara ve alkol tüketmesi ve sigara tüketilen ortamda bulunması yani pasif içici olması da erken doğum riskini artıran sebeplerdendir.

Anne adayları gebe kaldığı dönemden itibaren düzenli olarak kontrollere, anne bebek sağlığı muayenelerine giderek erken doğum riskini en aza düşürebilir. Daha önce düşük yapmış anne adaylarında erken doğum riski diğerlerine göre daha fazladır. Bu riskten dolayı daha önce düşük yapmış ya düşük tehlikesi geçirmiş anne adaylarının daha sık anne bebek sağlığı muayenelerine gitmesi gerekmektedir. Diğer anne adaylarına nispeten daha fazla dikkatli olmaları erken doğum riskini en aza düşürür. Doktorlarından bu konuda özellikle destek ve öneri almaları, günlük yaşantılarını da bu destek ve önerilerine göre düzenlemeleri anne ve bebek adına yararlı olacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. erken-dogumun-sebepleri-nelerdir Erken Doğumun Sebepleri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Erken Doğumun Sebepleri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Erken Doğumun Sebepleri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.