En Taze Burrata Peyniri Eataly’de

En Taze Burrata Peyniri Eataly’de

İtalyan yemek kültürü içinde peynir üretimi ve peynir tüketiminin büyük bir önemi var. İtalya’nın neredeyse her yöresinde farklı bir peynir çeşidi tüketilmesinin yanı sıra İtalyan sofralarının büyük bir çoğunluğunda da mutlaka bir veya birden çok peynir çeşidi tüketiliyor. İtalyanlar peyniri kahvaltıda değil öğle ya da akşam yemeklerinde yemeyi tercih ediyor. İtalyan mutfağı Türkiye’de yaygınlaştıkça, ülkemizde daha fazla İtalyan peyniri tüketilmeye başlanıyor. Ülkemizde İtalyan peyniri denildiğinde akla ilk olarak ricotta ve mozzarella gibi peynir çeşitleri geliyor. Halbuki İtalyan mutfağında belki yüzlerce peynir çeşidi var. Bu peynir çeşitlerinin gurmeler tarafından en çok beğenilenlerinin başında ise burrata peyniri geliyor. Burrata Türkiye mutfağında çok fazla bilinmiyor. Ancak İtalyan mutfağının giderek daha fazla tanınması da pek çok kişinin burrata peynir hakkında araştırma yapmasına neden oluyor.

burrata-peyniri
Burrata peynir hakkında araştırılan konuların başında burrata tarifi geliyor. Burrata peyniri için İtalya’da peynir içinde peynir deniliyor. Bunun başlıca sebebi ise içeriğinde mozzarella ve stracciatella peynirlerinin bulunması. İnternetteki burrata hakkında tarifler biraz kafa karıştırıcı olabiliyor çünkü bu peynirin yapımı gerçekten ustalık istiyor. Peki, burrata peyniri nasıl yapılır? Burrata peyniri yapılırken ilk olarak mozzarella peynirine elle şekil veriyor. Bu şekil verme işleminden sonra ise mozzarellanın içerisine sıcak krema ekleniyor. Burada mozzarellanın soğumuş olmasına dikkat etmek gerekiyor, yoksa sıcak krema mozzarellayı delebiliyor. Görüldüğü gibi burrata peyniri yapmanın incelikleri ve zorlukları var. Bu da bizleri lezzetli bir deneyim için burrata peyniri nerede satılır sorusuna getiriyor.
En lezzetli ve taze burrata peynirine ulaşmanın yolu Zorlu Center’da yer alan Eataly İtalyan Restoranından geçiyor. Burrata peynirinin en önemli özelliği taze olarak tüketilmesi. Bu nedenle marketlerde satılmakta olan ambalajlı ürünlerden kaçınmakta fayda var. Eataly’de her gün taze olarak üretilen ve raflarda yerini alan burrata peyniri ise gerçek bir lezzet deneyimi yaşatıyor.
Tüm bunların yanı sıra Eataly sayesinde burrata peyniri yapımını öğrenmek de mümkün. Eataly Market Atölyesi kapsamında yapılan artizanal peynir dersinde burrata dahil olmak üzere tüm İtalyan peynirlerinin incelikleri katılıcılara aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. burrata-peyniri En Taze Burrata Peyniri Eataly’de için yorumda bulun

    En Taze Burrata Peyniri Eataly’de için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En Taze Burrata Peyniri Eataly’de için ilk yorumu yapabilirsin.