En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Bulunduğumuz ortamda aile bireyleri ile bir arada vakit geçirirken dekorasyonun zarifliği ve kullanışlılığı her bireyin rahat edebilmesi ve keyifli dakikalar geçirebilmesi açısından oldukça mühim olup, ev dekorasyonunun eve davet edilen misafirler için ne hissettirdiği de ev sahipleri için fazlası ile önemlidir. Yeni evli çiftler, ev dekorasyonundan sıkılıp yeniliğe gidenler, evlerini yeni taşımış olanlar evlerinin dekorasyonunu oluştururken kimi zaman basit hatalara düşebilmekte ve evlerine güzel bir hava vereyim derken daha demode bir hale bürüyüp sıradanlaştırabilmektedirler.

Dekorasyon süreci bitip yanlış kararların verilmiş olması da dönüşü zor olduğundan pişmanlıklara neden olmakta, tekrardan yeni masrafların ve zaman kaybının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Hangi mekânın dekorasyonunu oluşturacaksanız, öncelikli olan o mekânda kullanacağınız renklerdeki kararlılığınız ve tercih edeceğiniz dekorasyon stilidir. Spor bir tarz, İskandinav bir dekorasyon, klasik naif bir mekân ya da Retro ve Vintage bir stil tercih edebilir, mekân dekorasyonunuzun planını da o doğrultuda hazırlayabilirsiniz. Ancak kimilerinin yaşadığı dekorasyon hatalarına düşüp onca emeği çöpe atmamak için en sık yapılan dekorasyon hatalarını gözden geçirmeli, evinizin dekorasyonunu oluştururken de hataya yer vermeyeceğiniz bir süreç izlemelisiniz. Sizlere örnek teşkil etmesi açısından dekorasyon sürecinde yapılmış hatalardan ve çözümlerinden şu şekilde kısa bir derleme yapabiliriz.

Plansızca Dekorasyon Yapmak

Plansız bir şekilde dekorasyon sürecine girmek, alaca bir mekâna sahip olmanıza neden olacak, o ortamdan keyif almamanızla sonuçlanacaktır. Nedenli ciddi bir işin içine girdiğinizi düşünüp, elinize bir kâğıt kalem alıp, odanızın ölçülerine göre mobilya seçimini kendi yaratıcılığınızı kullanarak oluşturun. Eşyalarınızın konumlandırılmasına da aynı ölçüde özen gösterin.

Ölü Bölgeleri Aydınlatmamak, Yanlış Işık Kullanmak

Ortamın aydınlatması mekân dekorasyonunda en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Tavan yüksekliğine göre gerekirse avize seçimi yapılmalı, ölü bölgelerin canlandırılması için spot ve led ışıklarından faydalanılmalıdır.

Ağır Parçaların Bir Arada Kullanılması

Ağır ve kaba mobilyaların aynı mekânda birden çok olarak kullanılması odaya kasvet vereceğinden yapılabilecek en büyük dekorasyon hatalarından biridir ve binlerce örneği bulunmaktadır. Vazgeçemediğiniz illa kullanmak istediğiniz ağır bir mobilya var ise, bunu daha naif aksesuar ve renklerle birleştirmeniz odada oluşabilecek kasveti öneleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. en-sik-yapilan-dekorasyon-hatalari En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları için yorumda bulun

    En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları için ilk yorumu yapabilirsin.