EL İŞLERİ

Kadınlar kadar bazı erkeklerin de yapabildiği ve bu konuya oldukça ilgi duyduğu el sanatlarından biri iğne oyasıdır. İğne oyası, yapımı bakımından oldukça basit olabildiği gibi günlük hayatta kullandığımız birçok eşyanın da vazgeçilmezi halini almıştır. Örneğin havlularda, koltuk örtülerinde, eşarp kenarlarında, çarşaf kenarlarında gözlerimiz hep iğne oyası arar. Bu anlamda iğne oyasının geçmişten günümüze kadar taşınabilmiş olmasına şaşırmamak gerekir. İğne oyası için iğne ve iplik kullanımının çoğu kez yeterli olması da kişi için bir tercih sebebi olmuştur. Yapımlarının kolayca ve detaylıca anlatıldığı sitelerin, kitapların veya dergilerin olduğu iğne oyası el sanatları içerisinde tercih edilme popülerliği yüksek olan bir uğraştır. Kişi dilerse ürettiklerini satabilir ve kendine bir gelir kaynağı oluşturabilir.

Kadınların iğne oyası kadar tercih ettiği bir diğer el emeği ise bebek yelekleridir. Anneler bebeklerinin ilk kıyafetlerini çoğu kez kendi emekleriyle elde etmek ister ve bu anlamda en kolay yapılan bebek yelekleri modellerini seçerler. Bebek yelekleri modelleri küçük ölçülerde ve istenildiği gibi yapılabildiği için kişiyi zorlamaz aksine kişiye keyif vererek oluşturulur. İstenilen renklerle ve modellerle oluşturulabilir. Yapımı kısa sürede biteceği için, istenildiği kadar bebek yelekleri modelleri oluşturulabilir ve bu modeller ömür boyu zarar görmeden saklanarak muhafaza edilebilir. Modellerin bulumu da oldukça kolaydır.Kermes gibi etkinliklerde sergilenebilir ve kişiye kazanç kaynağı oluşturabilir.

Yelek, patik, şapka, eldiven, battaniye, atkı, şal gibi örgü işlerinin günümüzde de oldukça yaygın olması, kadınların hobi olarak bu örgü işlerini kullanması hala devam etmektedir. Örgü örnekleri, kişiye özgünlük kazandırarak yalnızlaşmasını engeller. Ayrıca örgü örnekleri birebir ilişkilerde de oldukça anlamlı bir hediyedir. Kişi, emek vererek oluşturduğu ve hediye olarak sunduğu örgü örneklerini uzun zaman saklayabilecek ve her zaman güzel bir anı olarak görecektir. Yapımının kolaylığı ve zorluğu modele göre değişen örgü işlerinde kişi, yapmak istediği modeli, ayırabileceği zamanı, elindeki iplik ve şiş gibi kullanım malzemelerini dikkate alarak uygun bir model seçebilir. Model çeşitliliği ve uygulama kolaylığı ile ilgili tüm bilgileri yeniornekler.com sitesinden bulabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. havlu-kenari-modelleri EL İŞLERİ için yorumda bulun

    EL İŞLERİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak EL İŞLERİ için ilk yorumu yapabilirsin.