Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır ?

Doğum kontrol haplarının doktor kontrolü dışında ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerekir. Doktorunuzun uygun gördüğü zamanda ve periyotlarla kullanılması en uygun durumdur. Adet döneminin ilk günü başlanılması doktor tarafından belirlenmiş herhangi bir sakıncası yoksa tavsiye edilir. Günün belli bir saatinin belirlenip hergün de o saatte kullanımı uygundur. Hapın koruyucu etkisinin azalmaması bakımından hergün aynı saatte alınması önemlidir. Sabah. öğlen, akşam istenilen bir vakit tercih edilebilir , bunda bir sakınca yoktur. Doğum kontrol hapı adetin ilk günü kullanılmadığı takdirde ilk ay koruma sağlanmayabilir. Kişi bunun farkında olmalı ve ek korunma yöntemlerine başvurmalıdır. Adet gününde kullanmaya başlandığı takdirde bu tarz sıkıntı yaratmayacak ve ek yöntemlere ihtiyaç duyulmayacaktır.

Ülkemizde doğum kontrol haplarının içerisinde genellikle 21 adet tablet vardır. Adetin ilk günü ilk kutuya başlanılarak her gün aynı saatlerde alınmalıdır. Bu şekilde 21 tabletin hepsi bitirildikten sonra 7 gün ara verilmelidir. Düzenli bir şekilde adet döngüsünün devam ettiği varsayılırsa bu 7 gün içerisinde tekrardan adet başlayacaktır. Bu 7 gün aradan sonra 8. gün tekrardan doğum kontrol hapı kutusuna başlanmalıdır. Yeni kutu için adetin ilk günü alınması gerekir şartı yoktur. o ilk kez kullanılmaya başlandığında geçerlidir. 21 günlük süreç bitince yine 7 gün ara verip 8. gün doğum kontrol hapını almaya devam edilerek süreç tamamlanır. Kesinlikle kutular arasında yani 21 günlük süreçler arasında 7 günlük vereceğiniz ara aksatılmamalıdır.

28 adet tablet içeren doğum kontrol hapları da vardır. Bunun diğer 21 tablet içeren haptan hiçbir farkı yoktur. Yine aynı şekilde adet başlangıcının ilk günü alınması gereklidir. Aksi takdirde diğerindeki gibi ilk koruma amacına ulaşmayacaktır. 28 tablet içeren doğum kontrol hapında 7 tanesi hormon içermez. Sadece vitamin ve demir takviyeleri içerir. Bir nevi 7 tane hap etkisiz sayılır ve vereceğimiz arayı bu haplar sağlar. Yani yeni kutuya hiç ara vermeden başlamak gerekir. Hapların sırası çok önemli olmasa da kutular üzerindeki çizelgeler en uygun kullanımı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. dogum-kontol-haplari-nasil-kullanilir Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır ? için yorumda bulun

    Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.