DNS Nasıl Değiştirilir? – Yasaklı Sitelere Girme

dns

Son zamanlarda yaşanan internet yasağından sonra kullanıcılar YouTube ve Twitter gibi sitelere erişim sağlayamıyor. Bunun için bazı çözümler mevcut. Bu çözümlerden bir tanesi DNS değiştirme yöntemi.
1-)
DNS değiştirmek için öncelikle araç çubuğumuzdaki bilgisayar resmine sağ tıklıyoruz ve “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” butonuna basıyoruz.

dns1

2-) Ağ ve Paylaşım Merkezin’e girdikten sonra sol tarafta bulunan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” alanına tıklıyoruz.

dns2

3-) Gelen ekranda eğer internetinizi kablolu olarak kullanıyorsanız Yerel Ağ Bağlantısı ile işimizi halledeceğiz fakat eğer Wi-Fi ile internete bağlanıyorsanız Wi-Fi ile de aynı işlemi yapsanız bir sorun oluşmaz. Ben kendi bilgisayarımda kablolu bağlantı kullandığım için Yerel Ağ Bağlantısı yazan yere sağa tıklıyoruz ve Özellikler bölümüne giriyoruz.

dns3

4-) Özellikler butonuna tıkladığımız zaman karşımıza bir ekran gelecek ve bu ekranda “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” kısmına geliyoruz ve tekrardan Özellikler butonuna tıklıyoruz.

dns4

5-) Ardıdan açılan pencere bazı veri girme yerleri gelecek. Birinci kısımda IP değiştirme seçeneği var fakat bizim orayla bir işimiz olmadığından oraya dokunmuyoruz. İkinci kısımda ise DNS değiştirme adresleri var. Sizde muhtemelen “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneği seçilidir. Biz şimdi kendi DNS adresimizi yazacağımızdan dolayı o seçeneğin hemen altındaki “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğine tıklıyoruz ve hemen altında 2 adet kutucuk şeklindeki yere yazı yazma yeri çıkıyor.

dns5

6-) İki adet kutucuk gelmişti ekranımıza. Şimdi en altta vereceğim DNS adreslerinden birini seçerek buraya yazıyoruz.

8.8.8.8
8.8.4.4
————————————————————————————————————————–
4.2.2.1
4.2.2.2
—————————————————————————————————————————
208.67.222.222 

208.67.220.220

—————————————————————————————————————————

195.46.39.39

195.46.39.40

—————————————————————————————————————————

8.26.56.26  

8.20.247.20

Gibi daha fazla DNS adresleri mevcut fakat en çok kullanılan bunlardır. Birinci adresi resimdeki gibi birinci kutucuğa hemen alt satırındaki adresi ise ikinci kutucuğa yazmanız gerekmektedir.

dns6

7-) Ben sadece örnek olarak sizlere ilk verdiğim adresi yazdım. Siz diğerlerini de yazabilirsiniz. Yazdıktan sonra Tamam diyoruz ve kapatıyoruz.

İşlem tamam! 

Artık bütün sitelere sorunsuz girebilirsiniz. Bazı DNS’ler çalışmıyor olabilir onun içinde bir sonraki yazımda programlar ile nasıl girilebileceğini anlatacağım.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dns DNS Nasıl Değiştirilir? – Yasaklı Sitelere Girme için yorumda bulun

    DNS Nasıl Değiştirilir? – Yasaklı Sitelere Girme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DNS Nasıl Değiştirilir? – Yasaklı Sitelere Girme için ilk yorumu yapabilirsin.