Diyabet Belirtileri Nelerdir ?

Günümüzde diyabet hastalıkları çok fazla artmaya başlamıştır.  Diyabet iki tip olarak ayılır. Diyabet; insülin üreten hücrelerin tahrip olduğu için kanda yüksek oranlarda glikoz görülür. Hücreler vücudun ihtiyaç duyduğu miktar kadar glikoz alamaz bu yüzden iki tip diyabetin ortak sonucudur. Diyabet belirtileri; sık sık gün içinde idrara çıkma, Ağızda kuruluk sürekli su içme isteği, diyet yapılmadan verilen ani kilo kayıpları şikâyetler diyabet hastalığının habercisi olabilir. Normalden daha fazla idrara çıkılır bunun nedeni de karaciğerin glikozu kana karıştırmasıyla suyu toplamasıdır. Bu nedenle idrar kesesi daha çabuk dolar ve sık idrar yapma isteği duyulur. Su içseniz dahi susuzluğunuz gitmiyorsa bu diyabetin belirtilerindendir. Kronik yorgunluk, kanda yeterince insülin bulunmadığında glikoz geçiş yapamadığında hücreler daha fazla enerji üretir bu da kronik yorgunluğa neden olur. Kişi gün içinde kendini yorgun hisseder. El ve bacaklarda karıncalanmalar oluşur ve bu da diyabetin daha da ilerlediğinin göstergesidir.

Diyabetin diğer belirtileri de şu şekildedir; Bulanık görmeler, cildin iyice kurulaşması gibi belirtileri vardır. Diyabette tip 1: genelde bu çocukluk döneminde ortaya çıkar. Sorun vücudun insülin üretememesidir. Diyabet ikinci tip hastalık ise günümüzde çok yaygın olanıdır. Ergenlik ve orta yaşta kendini gösterir. Diyabet iki de vücut yeterli insülini üretemez. Diyabet iki de özel beslenme listesi ve düzenli egzersiz yapmak şarttır. Bu hastalık ayrıca yaşa ve derecesine göre de ilaç tedavisi uygulanır. Gebelik diyabeti dediğimiz bir hastalık da söz konusudur. Hamileliğin 24. haftasında ortaya çıkar. Ve genelde bu diyabet doğum sonrasında kendiliğinden ortadan kaybolur. Diyabet hastaları tatlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Nişasta içermeyen sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Küçük öğünlerle aç kalmamaya özen gösterin.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. diyabet-belirtileri Diyabet Belirtileri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Diyabet Belirtileri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyabet Belirtileri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.