DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER ?

Hepimizin başına gelmiştir. Diş hekimine gitme imkanımız olmadığı bir anda diş ağrısı nasıl geçer? Gecenin bir vakti bizi uykumuzdan uyandıran ve diş hekimine gitmemizin mümkün olmadığı acil durumlarda diş ağrımızı geçirmek ve hafifletmek için neler yapmalıyız? Bu yazımızda bu konuda herhangi bir dış müdahaleye gerek olmadan evde kendi başımıza uygulayabileceğimiz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Diş Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler ?

Öncelikle benim size naçizane tavsiyem evde mutlaka karanfil bulundurmanızdır. Dış görünüşü itibariyle de dişe benzeyen karanfil yüksek oranda ki uyuşturucu gücü sayesinde ağrıyan bölgemize tatbik edildiğinde o bölgeyi uyuşturarak ağrının azalmasına hatta yok olmasına neden olacaktır.

Evinizde karanfil varsa bile eğer evinizin yakınında şifalı bitkiler satan aktar benzeri dükkanlar var ise ve alma imkanınız var ise oradan almanızı tavsiye ederim çünkü karanfil bitkisinin tazeliğininde uyuşturucu etkisini arttırıcı gücünde bir nebze daha faydası bulunuyor.

Karanfil Diş Ağrısında Nasıl Kullanılır ?

Bir cezveye yarım bardak su ve içerisine 5-6 adet karanfil bitkisini ekleyip ocakta karanfil rengini salıncaya kadar pişirip daha sonra rengi değişen suyu buzdolabında soğutmanız ve soğuduktan sonra gargara yapmanız karanfil ile soğuk suyun etkisini birleştirecek ve ağrıyan bölgeye pansuman görevi görecektir.

İkinci olarak yine 5-6 adet karanfil bitkisini ağzımıza atıp çürük olan bölgemizde çiğneyerek ağzımızda bitkiyi ezmeyi deneyebiliriz. Ağzımızda çiğnerken zaten karanfil etkisini ağzın içine yayacak ve bir uyuşturucu görevi görecektir.

Diğer bir yöntem ise karanfili ezdikten sonra ezilen karanfilleri ağzın ağrıyan bölgesine tatbik etmemiz yine o etkiyi sağlayabilecektir.

Karanfil Bitkisi Yoksa Ne Yapmalıyız ?

İlk olarak dişimizi fırçalamamız o bölgede ki bakterileri ve parçacıkları temizlemimizi sağlayarak dişi ferahlatır.

İkinci olarak tuzlu su ile o bölgeyi çalkalayarak tuzlu suyun dezenfektan etkisiyle çürük bölgesinde ki bakterileri temizleyerek şişkinliği engelleyebilir.

Daha önce diş hekiminize gittiyseniz ve size önerdiği diş ağrısı için ilaç varsa o ilaçları kullanmakta ağrının azalmasına yardımcı olur.

Uygularken bölgede ağrıya sebep olsada soğuk su ile ağzımızı çalkalamakta yardımcı olur.

Bunun dışında yatay konumda değil de daha dik konumda yatmamız yine ağrımızın artmasını engelleyecektir.

Bu acil yöntemlerden sonra en kısa sürede doktora gitmek ve diş bakımına önem vermek ileride oluşabilecek ani sürprizleri önlememize yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. diş ağrısı DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER ? için yorumda bulun

    DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER ? için ilk yorumu yapabilirsin.