Daha Az Yiyerek Nasıl Zayıflanır ?

Ülkemiz nüfusunun neredeyse yüzde yetmişlik bir dilimi fazla kilo problemi yaşamakta ve de bu oranın yarısından çoğu da kadınları kapsamaktadır. Dünya üzerinde obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artış göstermekte, bu sorun çağımızın en önemli hastalıklarının başında gelmektedir. Fazla kilolarından şikâyet eden çoğu bireyin bu sıkıntısı hormonlardaki dengesizlikten, genetik nedenlerden veya da yanlış beslenme şeklini alışkanlık haline getirmiş olmaktan kaynaklanabilmektedir. Genetik ya da hormonsal nedenlere bağlı olan, tıbbi destek gerektiren kilo problemlerinde dahi beslenme şekline oldukça dikkat edilmeli, mide küçültme operasyonu geçiren hastalar doktor kontrollerini aksatmamalıdırlar. Öyle ki kilo problemi hafife alınacak bir durum olmayıp, ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bunun yanı sıra, kilo ile ilgili henüz ciddi bir sağlık problemi yaşamamış olup, estetik açıdan rahatsızlık duyan ve fazla kilolarından şikâyet eden bireyler de bulunmakta ve bu bireyler zayıflamak için öneriler aramaktadırlar. Daha az yiyerek zayıflama kavramı çoğu kişi tarafından yanlış algılanmakta ve doğru bir biçimde uygulanmamaktadır. Hiç yememe alışkanlığı edinmeye çalışan bu furya yeni sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilmektedirler. Daha az yiyerek zayıflamaya kavramı, öğünleri küçültmek ancak sıklaştırmak olarak açıklanabilir. Peki nedir daha az yiyerek zayıflamanın formülü ve yöntemi? Gelin birlikte gözden geçirelim.

*İşe porsiyonlarınızı küçülterek başlayın. Günlük öğün sayısını da o ölçüde arttırın. Günde 2 öğün yapmak yerine öğün sayınızı 6’ya çıkarın. Saati saatine düzene soktuğunuz öğünlerde küçük porsiyonlarda besin tüketin.

*Öğünlerimizi tüketirken çoğumuzun yaptığı hata çiğnemeden ya da daha az çiğneyerek lokmalarımızı yutmaya çalışmamızdır. Porsiyonlarımızı küçültmüş dahi olsak lokmalarımızı acele etmeden tüketmeli ve minimum 15 kez çiğnemeye özen göstermeliyiz. Yemek yeme saatini bir sanat icra ediyor gibi düşünmekte fayda vardır.

*Ara öğünlerde yoğurt ve de yeşil çaya yer verilmesi açlık hissini bastırıp, metabolizmayı hızlandıracağından, kısa sürede zayıflamaya yardımcı olacaktır.

*Tüketilecek besinleri az yemenin yanı sıra kalorisi düşük olanlardan yana kullanmak da zayıflamaya büyük katkı sağlar. Lifli ve protein yüklü gıdalar tok tutucu ve doyurucu özellikleri ile bu süreçte en önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. daha-az-yiyerek-nasil-zayiflanir Daha Az Yiyerek Nasıl Zayıflanır ? için yorumda bulun

    Daha Az Yiyerek Nasıl Zayıflanır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Daha Az Yiyerek Nasıl Zayıflanır ? için ilk yorumu yapabilirsin.