CS GO: Rütbe Sistemi

Counter Strike oyunu içerisinde yer alan rütbe sistemi oyun içerisinde aynı derecelerde kişilerin yarışmasını hedefleyen bir sistemdir.

Counter Strike oyununun özellikle rekabetçi modu sırasında büyük önem taşıyan bu rütbe sisteminin neye göre belirlendiğini sorarsanız Elo adı veril bir puan sistemine göre rütbeler ve eşleştirmeler belirleniyor. Oyunun geneline baktığınız zaman dikkatinizi çeken şey; sizin tek karşılaşmalarda karşınıza gelen rakibin rütbesi ile 5 kişilik karşılaşmalarda karşınıza gelen rakibin rütbesinin eşit olmaması olacaktır.

Elo sistemi genel olarak oyunlarda toplam olarak oyuncuların elo yüzdesini baz alarak eşleştirme yapar ve her zaman elo yüzdesinin yüksek olan tarafın kazanacağını var sayar. Takımın toplam puanı ele alındığı için takım içinde bulunan herkesin ayrı ayrı rütbeleri önem teşkil etmemektedir. Yüzde olarak hesaplandığı için oyunu kaybederseniz oyun içerisinde bulunan en az rütbeye sahip olan yarışmacıdan daha az elo puanı düştüğünü görürsünüz. Kazanmanız halinde de en fazla kazancı yine en az rütbeli oyuncu sağlayacaktır.

Her rütbenin belirli bir aralığı vardır. Aynı rütbe içinde olduğunuz kişi ile eşit değilsinizdir. Aynı rütbenin aralığı 1000-1500 arasında değişirken siz 1200 karşınızdaki kişi 1400 ise karşınızdaki kişi ile yanı rütbede olmanız sizi onunla aynı yeteneklere sahip bir oyuncu yapmaz.

Rütbelerin elo puanı da kafanızı karıştırabilir. Karşınızdaki kişi sizden daha üst bir rütbede ancak puanı sıfır olabilir. Bu durumun nedeni karşınızdaki kişinin rütbe atlaması ile puanını sıfırlamış olmasıdır ancak hala elo puanı sizden yüksektir, tıpkı rütbesi gibi.

Oyun içinde rütbeler çok mu önemli derseniz hayır çünkü oyun esnasında her zaman en büyük payı en düşük rütbeli oyuncunuz alacaktır.

CS Go Rütbe Rank Sistemi 

Rütbe atlamanıza yardımcı olan Elo Puanı nelerden etkilenir?

  • Oyun kazanma ve kaybetme: Durum ve rütbeniz ne olursa olsun, çok iyi bir oyun çıkarmış olsanız dahi takım kaybettiği zaman herkes puan kaybeder. Ne kadar puan kaybedeceğiniz ise tamamen başlangıç puanınız ile alakalıdır. Yüksek puanınız varsa oyun içindeki en yüksek puanlı kişiyseniz en fazla kaybeden kişi siz olacaksınız demektir.
  • MVP olma: MVP oyun içerisinde verilen bir ödül niteliği taşır ve bu unvanı alan kişinin oyunda daha fazla puan aldığı görülmektedir. MVP sayısının artması kişinin oyun sonunda kazandığı puanın artmasına da neden olur.

Kısaca elo puanınızı; rütbeniz, kaybetmeniz ya da kazanmanız ve oyun içinde MVP olmanız etkilemektedir.

Çok nadir bir durum olsa da oyun kaybetmeniz halinde de rütbe atlamanız mümkündür ancak örnekleri son derece azdır. Oyun  kaybedilmiş olsa bile oyun içinde rütbe atlamaya çok yakın biri MVP olduysa bu durumda ekstra puan sayesinde kişinin matematiksel olarak rütbe atlaması mümkündür. Son güncellemelerin bu durumun da önüne geçtiğine dair bilgiler de mevcut.

Oyundan ayrılmalar rütbe ve elo puanını etkiler mi?

Oyundan çıkmanız size sadece ceza yaptırımı uygular elo puanınızdan bir düşüş yaşamanıza neden olmaz. Oyundan bir kişi ayrıldıktan sonra ekip olarak teslim olma kararı almanız oyunu kaybetmeniz anlamına gelir bu durumda puanınız düşer ve rütbeniz de riske girebilir.

Hızlı bir şekilde rütbe kazanmak mümkün mü?

Rütbe kazanmanız için 10 maç yapmanız ve kazanmanız gereklidir. Rütbeniz azsa ve yükseltmek istiyorsanız oyun içinde aktif olmanız ve kendinizden yüksek puanı olan oyuncular ile oyuna girmeniz gereklidir. Oyun sırasında bomba imha ederek ve rehineleri kurtararak daha fazla puan toplayabilir ve oyun içinde arkadaşlarınıza yardım etmeniz halinde MVP olma imkanı kazanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. cs-go-rutbe-sistemi CS GO: Rütbe Sistemi için yorumda bulun

    CS GO: Rütbe Sistemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak CS GO: Rütbe Sistemi için ilk yorumu yapabilirsin.