Çocuğunuzun Oda Dekorasyonunu Birlikte Yapın

Yeni bebek bekleyen çiftlerin en çok zaman harcadıkları şeylerden bir tanesi de “bebek-çocuk odası dekorasyonu.” Her ne kadar anneler ve babalar bu dekorasyonu kendileri yapmaya karar verse de, çocuklar belirli bir yaşa geldikten sonra oda düzeninde değişiklikler yapmaya başlarlar.

Özellikle 2-3 yaşına gelen çocuklar, aile bireylerinde gördükleri kişisel düzenleri kendilerine uygulamaya çalışırlar. Bu yüzden, eğer çocuğunuzun oda dekorasyonunu onun fikrini almadan yapacaksanız, evin genel düzenine uygun tasarımlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü çocuklar, alıştıkları ve gördükleri düzeni, kendi odalarında uygulamaya heves eder/özen gösterirler.

Çocuk odası dekorasyonunda en önemli şey, çocuğunuzun fikrini almaktır. Hem onun mutlu ve keyifli bir zaman geçirmesi için, hem de düzen alışanlığını rahat bir şekilde edinebilmesi için, sevdiği veya istediği bir dekorasyonun uygulanması önemlidir. Eğer oda dekorasyonunu çocuğunuzun istediği şekilde yapmadıysanız, mutlaka onunla birlikte yapacağınız minik eklentilere oda içerisinde yer verin. Çünkü çocukların bazı alışkanlıkları edinebilmesi için, önce sahiplenmesi gerekir.

Odanın içerisinde rahat hareket edebilmesi, ders çalışırken farklı bir alan, film izlerken farklı bir alan kullanabilmesi çocuğun ruhsal gelişimi ile doğrudan ilişkilidir. Eğer çocuğunuzun odasını eşyalar ile doldurup, dar bir alan bırakırsanız; odasında geçireceği zaman da orantılı olarak azalacaktır. Bu da çocuğunuzun hem düzen alışkanlığını edinmesini geciktirecek, hem de odasında sürekli bir yenilik arayışına gitmesine sebep olacaktır.

İsterseniz çocuğunuzun odasının dekorasyonunu onunla birlikte yapın, isterseniz tek başınıza yapın; yapmamanız gereken tek şey, çocuğunuzun odasını ev içerisinde kullanılmayan eşyalar ile doldurmamak olmalı. Baza altlarını dahi tamamıyla çocuğunuzun kontrolüne bırakmanız, odasını sahiplenmesine ve düzen alışkanlığı edinmesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. kids-bedroom-furniture-new-best-kids-room-furniture-decor-ideas-cool-childrens-bedroom-wall-ideas Çocuğunuzun Oda Dekorasyonunu Birlikte Yapın için yorumda bulun

    Çocuğunuzun Oda Dekorasyonunu Birlikte Yapın için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuğunuzun Oda Dekorasyonunu Birlikte Yapın için ilk yorumu yapabilirsin.