Çikolata Nedir? Nasıl Yapılır?

Çikolata Nedir?

Çikolata, kakao denilen tropik bir ağacın toğumlarından yapılır. Kakao kelimesi Maya yerlilerinin “acı su” kelimesinden, çikolata ise “ekşi su” kelimesinden gelir.

Çikolatanın hammaddesi kakao ağacının ürettiği kakao çekirdek ya da toğumlarıdır. Bu ağaç ılık ve nemli ortamlarda büyür ve ekvatorun 20 derece kuzey – güney enlemleri arasında yaşar. Dünyanın en büyük kakao çekirdeği üreticileri, Afrika’nın batı sahillerinde, Gana’da, Fildişi sahillerinde ve Njerya’dadır. Brezilya, batı yarımkürenin en büyük kakao çekirdeği üreticisidir.

Yetişkin bir kakao ağacı yaklaşık 7,6 metreye kadar büyür. Ağaç her mevsim yeşil yapraklıdır, büyük çiçekler açar ve meyve verir. Olgun bir meyve, sarı, kırmızı, açık yeşil, altın renklerinde olur veya üzerinde bu renklerin hepsini görebilirsiniz. Meyveler kabukla kaplanmış kavuna benzer ve içinde 20-40 kadar badem şeklinde tohum bulunur. Bunlar fermente edilip kurutulduğu zaman, ticari değeri olan kakao çekirdeklerine dönüşür.

Pek çok insan kakao çekirdeklerinin, kakao ağacı yerine coconat ağacından geldiğini düşünür.

Kakao Çekirdeklerinin Toplanması

İşçiler, uzun sopaların ucuna tutturulmuş büyük bıçaklar veya palalarla ağaçlardaki kakao meyvesini keserler. Öbek öbek topladıkları meyveleri keserek açıp, içini kazıyarak kakao tanelerini çıkartırlar. Bu taneler yığınlar halinde üst üste konulur. Üstleri muz yaprakları veya kenevirden yapılmış bezlerler kaplanır ve fermente (mayalanma) olmaları için 7 – 10 gün bu şekilde bırakılır.

Çikolatanın Yapılışı

Çikolata imalatçıları kakao çekirdeklerinin farklı türlerini alır, istenen kalitedeki ürüne ulaşana kadar çeşitli renk ve lezzettekileri karıştırırlar. İmalat aşamaları şunlardır; ayıklama, kavurma, kabuğunu çıkarma ve son olarak öğütme. Kakao çekirdekleri % 54 oranında kakao yağı içerir ve öğütme aşamasında bu yağ açığa çıkar. İnce öğütülmüş bu yağlı akışkan maddeye ‘çikolata likörü’ denir.

Çikolata üretiminin bütün aşamalarında bu likör kullanılır.

Kakao, çikolata liköründeki yağın bir kısmı çıkarılarak devasa hidrolik preslerde sıkıştırılıp elde edilen kakao tozundan yapılır. Hidrolik presin içinde kalan kitle büyük, sert bir şekil alır. İmalatçılar bu kırmızımtrak kahverengi tozu ufalayarak kullanırlar. Bunu sıcak olarak içmek isteyen insanlar içine sıcak süt, şeker veya vanilya eklerler. Pastacılar, fırıncılar, dondurma üreticileri ve diğer imalatçılar ürünlerinde kakaoyu kullanırlar.

Sütlü çikolata, çikolata çeşitleri arasında en çok tercih edilenidir. İçinde çikolata likörü, süt tozu, şeker ve diğer bileşenler bulunur. Çikolata likörüne ekstra olarak, kakao tozu üretiminden elde edilen kakao yağından eklenir. İyice karıştırılmış bu karışım rafineriden geçirilir. Zımparalama ve kesme işlemleriyle pürüssüz hale getirilir. 72 saat boyunca bu makina çikolatayı bir ileri bir geri hareket ettirir.

Tatlı çikolata ve az tatlı çikolatanın üretimi de sütlü çikolata gibidir ama süt eklenmez.

Oldukça rağbet gören, lezzetli çikolatanın besin değerleri de oldukça yüksektir. Karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineraller içerir. Fiziksel dayanıklılık gerektiren işlerde çalışan insanlar, enerjilerini arttırmak için çikolatayı kullanırlar.

Tarihi

Tarihçiler, Orta Amerika’daki Maya’ların ve Meksika’daki Aztek’lerin tam olarak ne kadar eskiden beri kakao çekirdeklerini işlediğini bilmiyor. Ama C.Colombus 1492’de Amerika’ya geldiğinde yetiştirip işliyorlardı. Botanistler kakao ağacının orijininin, Amazon nehrinin güney Amerika’daki Venezuela havzasında olduğuna inanıyorlar. Botanikçiler ve genetikçiler, bu alanda ve Amazon nehrinin kollarının üst taraflarında orjinal kakao ağaçlarına rastladılar. Bu ağaçların salgın hastalıklara karşı direnç geliştirerek günümüze kadar geldiklerini düşünüyorlar.

Kakao çekirdekleri Aztek’lerin geleneklerinde, dini törenlerinde ve efsanelerinde çok önemli rol oynardı. Bu tohumları, tanrının elçilerinin cennetten getirdiğine ve bahçelerine ektiklerine inanırlardı. Aztek’ler bu meyveyi yediklerinde evrensel bilgi ve bilgeliğe ulaşacaklarını düşünüyorlardı. Aztek’ler para yerine kakao çekirdeklerini kullandılar.

1528’de Meksika’nın fatihi Hernando Cortes, kakao çekirdeğini İspanya’ya getirdi. 1600’lü yılların başlarında İtalya’da tanındı. Kısa bir zaman sonra Avustralya, Fransa ve İngiltere’de kullanılmaya başlandı. Kakao 1707’de Londra’da en moda içeceklerden olmaya başladı. Bugün çikolata bütün dünyada çok popülerdir.

Dünyanın En İyi Çikolataları

1 – Godiva, Belçika

Belçika tam bir çikolata cenneti … Bu ülkede toplam 12 çikolata fabrikası, 16 çikolata müzesi ve 2100′den fazla çikolata dükkanı bulunuyor. Brüksel’de ise dünya’nın en büyük 2 çikolata fabrikası var. Tabiki bir tanesi Godiva, diğeri ise Leonidas.

Dünya’nın en iyi çikolatalarının üretildiği Brüksel’deki en iyi çikolata markaları şöyle: Wittamer, Pierre Marcolini, Neuhaus, Godiva, Leonidas ve Zaabar.

2 – Zurich, İsviçre

İsviçre’de kişi başına çikolata tüketimi, dünya’nın heryerinden daha fazladır. İsviçre’nin en önemli çikolata üreticileri Nestle, Toblerone,Lindt,Treuscher ve Sprungli’dir.

Treuscher, Lindt ve Spungli markalarını çikolata satan yerel dükkanların hemen hemen hepsinde bulabilirsiniz. İsterseniz Lindt’in fabrikasını gezebilir ve ürünleri oradan %20′lere varan indirimlerle satın alabilirsiniz.

3 – Barcelona, İspanya

İspanyollar, çikolatayı ilk keşfeden ülkelerden biri. 1780 yılında , daha ilk kez çikolata makinesini yaptıklarından beri çikolata üreten şehirde birbirinden iyi çikolatalar yiyebilirsiniz. Bunlardan en iyisi the Museo de La Xocolata markasıdır.

Chocolates Amatller ve Chocolate a la Taza markaları yaklaşık 150 yıldır dünya’da yiyebileceğiniz en kaliteli çikolataları üretiyor. Diğer markalar ise: Dulcinea, Fargas ve Pasteleria Escriba.

4 – Oaxaca, Meksika

Dünya’nın ilk çikolatacıları Amerika’da yaşayan Meksikalılardı, daha sonra ise bu gelenek Meksika’da sürmeye devam etti. Bugün Oaxaca, Meksika’da sokakta yürürken bile onlarca farklı çikolatacı görebilirsiniz. İlginçtir ki buradan alacağınız her çikolata da çok lezzetlidir. Oaxaca çikolatalarının en önemli özelliği, fabrika’da üretilmemesi, eski yöntemlerle elde üretilmesidir.

Şehirde 3 büyük çikolata üreticisi vardır: Moyordomo, Guelaguetza ve La Soledad

5 – San Francisco, California

Newyork’ta olduğu gibi bir çok çikolatasever dünya’nın en iyi çikolatalarını yemek için San Francisco’ya akın eder. Ama bunlardan Ghirardelli Çikolatası vardır ki işte o en iyisidir.

Ghirardelli çikolatası dışındaki en iyi çikolatalar Michael Recchiuti, XOX Truffle, Richart San Francisco, Cocoa Bella, TCHO, Coco-Luxe ve Christopher Elbow Artisinal Chocolates’dır.

6- Villajoyosa, İspanya

Villajoyosa markasının çikolata geçmişi 18.yy’a kadar uzanır. O dönemde işe Venezuella’dan Ekvator’a kakao çekirdeği ihraç edilmesi ile başlanan hikaye, Villajoyosa’yı İspanya’nın en eski çikolata üreticisi yapmıştır.

Valor kesinlikle bu şehirde yiyebileceğiniz en iyi çikolatadır. Diğer iyi çikolata mağazaları da Chocolates Perez, Mokafe, Chocolates Clavileno, Siroco ve Jose Vinache Sorianodur.

7 – Newyork, Newyork

Diğer herşey gibi, dünya’nın en iyi çikolatalarını da Newyork’ta bulabilirsiniz. İsterseniz burada çikolata turlarına katılarak çikolatanın nasıl yapıldığını görebilir ve gününüze daha fazla mutluluk katabilirsiniz.

Newyork’ta çok çeşitli iyi çikolata mağazası bulabilirsiniz ama bunlardan en iyileri Chocolate Bar, MarieBelle, Li-Lac ve Richart Design et Chocolat mağazalarıdır. Ayrıca çikolata ustası Jacques Torres ‘in yaptığı truffle ve çikolataları da mutlaka deneyin.

8 – Hershey, Pennsylvania

Hershey çikolatasını duymuş olabilirsiniz. Hershey, 1906 yılından beri Amerika’nın en büyük çikolata markalarından biri ve Pennysylvania’da üretiliyor.

Burada dünya’nın en güzel yerlerinden birini ziyaret edebilirsiniz. “Chocolate Tasting Adventure” merkezinde çikolata spasına bile girebiliyorsunuz. Diğer mağazalar ise Café Zooka ve the Cocoa Beanery.

9 – Tain L’Hermitage, Fransa

Şarabın kalbinin attığı yer Fransa’da küçük bir kasaba olan ve Lyon’a sadece 1 saatlik bir mesafede bulunan Tain L’Hermitage, dünya’nın en ünlü çikolata markalarından biri olan Valrhona’ya ev sahipliği yapıyor. Hem mağaza hem de yeni çikolata şefleri yetiştiren bir okul olanValrhona Ecole du Grand Chocolat’ın kapıları kısa sürede yeni tarifler öğrenmek isteyen amatörlere de sonuna kadar açık.

1922 yılında kurulan Valrhona markasıyla rekabet edebilecek önemli başka bir çikolata markası bulunmuyor.

10 – Köln, Almanya

Almanya’nın çikolata başkenti olan Köln’de, dünya’nın 2. büyük çikolata tedarikiçisi olan Stollwerck chocolate firması bulunuyor. Bu firma 150. yıl kutlamaları için Stollwerck adında bir müze açmış. Bu müze bir çikolata müzesi ve içerisinde çikolatanın tarihi anlatılmakta. İçerisinde iştah açan kocaman bir çikolata çeşmesi var.

Çikolata müzesi, her nekadar çikolata üretip satsa da burası daha çok çikolata sergilemek için yapılmış bir müze. Stollwerck çikolatasını birçok cafe ve mağazadan satın alabiliyorsunuz. Diğer çikolata mağazaları: La Maison du Chocolate, Tortchen Tortchen, Weibler Confectionery, Demnitz Chocolaterie, Mama Chocolate ve Leonidas Chocolates.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. cikolata Çikolata Nedir? Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Çikolata Nedir? Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çikolata Nedir? Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.