Cerablus Bölgesi Nerededir-Türkiye Suriyeye Neden Girdi ?

Son dakika haberleri gelmeye devam ediyor..Bu sabah 04:00 gibi Koasliyon Hava Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon yapılan Cerablus bölgesi hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyon yaptığı Cerablus bölgesi nerededir ?

Cerablus Fırat Irmağı’nın batı tarafında ve Türkiye-Suriye sınırında olan Suriyeye bağlı bir Arap şehri olarak bilinmektedir.Nüfusu 25.705 olan Cerablus Fırat Irmağına yakınlığından dolayı etrafı sulak tarım arazileri ile çevrili aynı zamanda üzüm,ceviz,kavun,nar,karpuz,domates gibi sebzeler yetişmektedir.Bu da bölgenin önemini arttırmaktadır.Cerablus’un karşısında Türkiye’ye bağlı Gaziantep ilinin Karkamış beldesi yer alır.

Peki Türk Silahlı Kuvvetleri Cerablus’a Neden Girdi ?

Son dönemlerde Türkiye üzerinde oynanan oyunların artması Türkiye devleti siyasetçilerini,Türk Kamuoyunu oldukça rahatsız etmiştir.Türkiye’de her geçen gün tehtid oluşturan canlı bombalardan her seferinde geçen DAEŞ ve IŞID gibi terör örgütlerinden temizlemek gerektiğinden Suriye’ye girmiştir.Recep Tayyip Erdoğan FIRAT KALKANI operasyonu açıklamalarında Türkiye’de yaşanan canlı bomba olaylarından Suriye sorumludur demiştir.

Türk Ordusu Suriye’de Kimlere Destek Verecek ?

Türk Ordusu operasyonda Türkiye’nin hudut güvenliğini en üst düzeye çıkarmak ve DAEŞ’e karşı taarruzda bulunarak Koasliyon güçlerinin yanında olacağını Suriye’nin hiçbir bölgesinde çatışma olmamasını topraklarında bir bütünlük sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.Hava kuvvetlerimiz 81 hedefe 294 kez atış yapıldığını ve atışlarının devam edildiğini bildirdi.

Ayrıca F-16 ‘ larımız sürekli havada bekler pozisyonda inmeden belirlenen bölgelerin vurulduğunu,Türk tankları,ÇNRA’larda sınırda olduğunu ve IŞID hedeflerini vurmakta hedef belirleyerek birçok noktaya atışların düzenli olarak yapıldığı belirtildi.

FIRAT KALKANI OPERASYONU RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLAMASI.

Suriye’de birden çok devletin kurulmasını engellemek adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Suriye’nin yönetilmesine Suriye halkı karar versin demiştir.

Fırat Kalkanı operasyonunda “Bunlar sanıyorlar ki biz her saldırıda zayıflıyoruz sanıyorlar ancak biz her saldırıda daha da güçleniyoruz,bir oluyoruz diri oluyoruz,kardeş oluyoruz ve hep birlikte Türkiye oluyoruz” demiştir.

İŞTE OPERASYONDAN BAZI GÖRÜNTÜLER…

firat-kalkani-operasyonuu firat-kalkani--operasyonu firat-kalkani-operasyonu-- firat-kalkani-operasyonu- firat-kalkani-operasyonu firat-kalkani-operasyonu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. firat-kalkani-operasyonu Cerablus Bölgesi Nerededir-Türkiye Suriyeye Neden Girdi ? için yorumda bulun

    Cerablus Bölgesi Nerededir-Türkiye Suriyeye Neden Girdi ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cerablus Bölgesi Nerededir-Türkiye Suriyeye Neden Girdi ? için ilk yorumu yapabilirsin.