Cep Telefonları Kanser Nedeni mi ?

Günümüz malum teknoloji çağı ve bu teknoloji çağının olmazsa olmaz aygıtı hepimizde mevcut olan artık olmazsa olmaz noktasına gelen cep telefonları. Hal böyle olunca böylesine sık kullandığımız ve artık bir parçamız haline gelen cep telefonlarıyla ilgili çok çeşitli araştırmalar yapılmakta ve yeni fikirler ortaya konmakta.

Bu araştırmaların ve fikirlerin en önemlilerinden biriside cep telefonu kanser yapar mı sorusu.

Bilim Adamlarının Görüşleri

Bu konu ile farklı ülkelerde bilim adamları araştırmalar yapmış ve sonuçlarını makale olarak yayınlamışlardır. Örnek vermek gerekirse İngiltere Sağlık Koruma Ajansı’nın yaptığı araştırmalar neticesinde cep telefonlarının kansere yol açacak herhangi bir etkisinin gözlemlenmediği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda Amerikan Sağlık Örgütü ’de yaptığı çalışmalar neticesinden cep telefonu ile kanser riski arasında direk bir bağlantı olmadığını gözlemlendiğini açıklamıştır.

Biri İngiltere biri Amerika gibi dünya da bilim konusunda en ileride olan bu ülkelerin sağlık kuruluşlarından yapılan açıklamaların özeti itibariyle cep telefonlarının kansere yol açmadığı yönünde.

Farklı Görüşler

Bunun yanında Türkiye’de de cep telefonu radyasyon değerleri konusunda araştırma yapan bilim adamları var. Bu araştırmacıların yaptığı analizlerin neticesinde cep telefonunun yaydığı radyasyon dalgalarının beyin hücrelerinin ölümüne yol açtığı belirtilerek cep telefonu ile konuştuğumuz zaman cihazdan yayılan radyasyon dalgalarının beyin hücrelerinin bir bölümüne hasar verdiği ve hücre ölümüne yol açtığı bilgisine yer verildi. Bu araştırmada cep telefonunun uzun süre kullanımının ise çok riskli olduğu ve bu etkiyi arttırdığının gözlemlendiği belirtildi.

Bu iki farklı görüş cep telefonun kansere etkisi ilgili araştırmaların neticesinde ortaya çıkan sonuçlar olarak önümüzde duruyor ancak hangisinin doğru olduğu ve hangisine inanmamız gerektiği konusunda biz kullanıcılar olarak ister istemez tereddüt içerisine giriyoruz.

Bu konuda bugün bile net bir bilginin ve kesin bir sonucun ortaya konulamaması bu sorunun muallakta kalmasına ve kesin olarak bir çözüme kavuşturulamamasına neden oluyor.

Bu noktada Amerika ve İngiltere’de yapılan araştırmalarda cep telefonunun asıl zararının araba kullanırken cep telefonu kullanılması olduğu belirtilmiştir. Aslında bu doğru bir söylem olsa da asıl konunun dışına çıkılarak yapılmış bir yorum olarak görülebilir ve sanki suçlu olanın cep telefonlarının kendisi değil onu kullanan bizler olduğu imajı verilmeye çalışılmaktadır.

Biz Ne Yapabiliriz?

Kullanıcılar olarak ilk yapacağımız şeylerden bir tanesi SAR değeri düşük cep telefonları edinmektir. Bir telefonun SAR değeri ne kadar düşük olursa maruz kalacağımız telefon radyasyon zararı o kadar düşer. Bunun yanında kulaklık gibi aparatlar kullanıp konuşarak yine radyasyonun etkilerinden bir nebze olsun kurtulabiliriz. İlaveten cep telefonlarını sohbet değil iletişim aracı olarak kullanma kültürüne kendimizi adapte edersek uzun süreli konuşmalardan kaynaklanan zararları da en aza indirgemiş ve bu kuralları yaşamımızın bir parçası haline getirerek teknoloji ile sağlık arasında kendimizi en doğru şekilde konumlandırmış oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. cep telefonu kanser yapar mı Cep Telefonları Kanser Nedeni mi ? için yorumda bulun

    Cep Telefonları Kanser Nedeni mi ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cep Telefonları Kanser Nedeni mi ? için ilk yorumu yapabilirsin.