Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası ya da yatak odası dekorasyonunun aksine çatı katı dekorasyonu ne denli zevkli olsa da diğer mekânların dekorasyonuna göre bir o kadar da zordur. Genellikle yüzölçümü küçük olan bu alanda kullanılacak eşyalar mekânın şekline ve dizaynına göre seçilmeli ve bu alana kişilik kazandırabilmek için de doğru parçaları ve renkleri bir arada kullanmak gerekmektedir. Bir çatı katına sahipseniz ve bu alanı hayata geçirip kendinize yeni bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız yaratıcı fikirlerden ilham almalısınız. Bunun yanı sıra hayal dünyanızı şöyle bir yoklamalı bu alanı ne için kullanmayı planlıyorsanız kendinize o doğrultuda bir dekorasyon planı çizmelisiniz. Çatı katınıza hayat kazandırmaya karar vermişken bir dekorasyon fikrine ihtiyaç duyuyorsanız da birazdan sizlerle paylaşacağımız tavsiyelerimizi dikkate alabilir, çatı katınızı önerilerimiz ve zevkleriniz doğrultusunda dekore edebilirsiniz.

Duvarlardan başlayın!

Alan oldukça dar ise duvar renginizi pastel tonlardan yana kullanmanızda fayda vardır. Duvar için seçeceğiniz fresh renkler çatı katınızın enerjisini arttırırken eşya seçiminde ve kombininde de kolaylık sağlayacaktır. Bununla birlikte bu mekânın soğuk olabileceğini düşünürsek, ısı yalıtımını iyi yapmanızda fayda vardır. Eğer ki çatı katınızın yüzölçümü orta ebatlarda ise, ahşap parkelerin tarihsel havasından faydalanabilirsiniz.

Işığın gücünden faydalananın!

Tavan yüksekliğinden dolayı bu tip mekânların aydınlatması oldukça önemlidir. Küçük bir çatı katına sahipseniz aydınlatmanızı beyaz ya da mavi ışık huzmesinden yana kullanabilir, tavan yüksekliğinizin yeterliliğine göre de avize tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte duvarda gömme spot ışıkları da kullanabilirsiniz.

Raf sistemi oluşturun!

Kitaplarınız, aksesuarlarınız ve çerçeveleriniz için bir raf sistemi oluşturun. Eğer ki çatı katınız küçükse, tavan ve taban arası mesafe kısa olduğundan raf sistemini hayata geçiremiyorsanız, bazalı bir yatak yerine raf bölmeli bir yatak kullanarak kitap, dergi ve aksesuarlarınızı bu bölüme yerleştirebilir, alandan kazanç sağlayabilirsiniz. Bu tip bir yatak almak için yaratıcı yatak modelleri sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Çatı katınızın pencere tipini değiştirin!

Çatı katlarının pencereleri genellikle ufak havalandırma şeklinde olabilmektedir. Bu pencerenin bulunduğu duvarı boydan boya bir pencere sistemi ile değiştirebilir, bu alanı da bir okuma köşesi ya da etkinlik köşesi haline getirebilirsiniz. Manzara odak noktası olacağından çatı katlarını resim atölyesi ya da çalışma odası yapacaklar için bu tip bir pencere sistemi, birçok örneği bulunan muazzam öneriler arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. cati-kati-dekorasyon-fikirleri Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri için yorumda bulun

    Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri için ilk yorumu yapabilirsin.