Çalışan Bayanlar İçin Beslenme Önerileri

Hayat yetişkinler için yaşam boyu bir koşturmadan ve özveriden ibaret olup, sürekli bir takım şeylere yetişme ve yetebilme telaşı ile geçmekte, aile, anne, baba, eş, çocuk, ev, iş derken bireyler asıl önemli olan şeyi yani kendilerini ihmal etmektedirler. Bu ihmal hafife alınır bir ihmal olmayıp, hayatın idame ettirilmesinde önemli bir faktör olan beslenmenin göz ardı edilerek sağlığın tehlike atılması ile sonuçlanmaktadır. Özellikle çalışan bayanlar; anaç yapıları gereği ve toplumun yüzyıllar boyu yüklemiş olduğu misyondan ötürü çalışıyor dahi olsalar günlük yaşamda gereğinden fazla görevler almakta ve kendilerini bunu uygulamak mecburiyetinde hissetmektedirler. Geçim sağlama çabası, kariyer yapma arzusu vb. nedenlerden ötürü dünya nüfusunda kadın çalışan oranı hızla artmış olup gerek masa başı çalışanlar gerekse sahada aktif olarak çalışan bayanlar beslenme konusunda birçok yanlışa düşmektedirler. Çalışan bayanlar, sosyal ve kaliteli bir yaşam sürmek bir yana dursun, öncelikle beslenmelerini riske atmakta olup öğünlerini ya hiç yapmıyorlar veya da çok kalorili öğünler ile günlerini sonlandırıyorlar. Erkeklere oranlar fizyolojik sebeplerden dolayı bayanların bünyesi oldukça hassas olup, bayanlar kolayca kilo alabildiğinden çalışma hayatında beslenmelerine daha fazla özen göstermeli ve fırsat buldukça değil fırsat yaratarak öğünlerini yapmalılar.

Çalışan bayanlar için beslenme piramidi

Sabah: Her birey için günlük öğünlerin en önemlisi olan sabah kahvaltısı, kati suretle atlanmamalı, evde yapılamayan kahvaltı için işyerinde kaliteli bir seçenek oluşturulmalıdır. Kahvaltı için protein ve lifli gıdalar tercih edilmesi vücuda hem enerji kazandıracak hem de gün içerisinde açlık krizinin ve halsizliğin oluşumunun önüne geçecektir. 2 adet haşlanmış yumurta veya omlet, bir iki dilim peynir, çavdar ekmeği, 10-15 adet zeytin, bolca domates, salatalık ve yeşillik sağlam bir kahvaltı için yeterli olacaktır.

Öğle: Haşlanmış tavuk, köfte veya da baklagil türleri ile bulgur pilavı tüketimi çalışanlar için oldukça idealdir.

Akşam: En az besinin tüketilmesi gereken vakittir. Bu öğünü bir sebze yemeği ya da çorba ile geçiştirebilirsiniz.

Ara Öğünler: Bu saatlerde yoğurt, elma ya da bitki çayları tüketebilir kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. calisan-bayanlar-icin-beslenme-onerileri Çalışan Bayanlar İçin Beslenme Önerileri için yorumda bulun

    Çalışan Bayanlar İçin Beslenme Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çalışan Bayanlar İçin Beslenme Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.