Book Crossing Nedir?

bookcrossing

Dünya’nın farklı ülkelerinde başlayan “Book Crossing” akımı hızla yayılmaya devam ediyor!

bookcrossing2 Bu akımı ilk defa insanları tanıştıran kişi ise Ron Hornbaker. Kendisi  Amerika’nın Missouri eyaletinde yaşayan bir bilgisayarcı. Book Crossing’in  amacı  insanları hayatın her anında kitapla buluşturmak ve okumanın  insandan insana  aktarılmasını sağlamak.

Kitabı koyan kişi kitabı bir nevi halka hediye etmiş oluyor ve kimliği gizli  tutuluyor.Örnek olarak sabah çıktınız bir metroya veya otobüse bindiniz,  oturduğunuz yerde birde baktınız kitap. Siz kitabı alıyorsunuz okuyorsunuz  ve aklınıza gelen bir yere aynı şekilde tekrar bırakıyorsunuz. Bu böyle dolaşarak insanlar arasındaki bilgi paylaşımını ve okuma alışkanlığını güçlendiriyor.

Mesela parkta bir banka oturdunuz ve aldığınız kitabı açtığında içinde şuna benzer yazılar çıkacaktır;

Ben bu kitabı severek okudum. Ve bitirdiğim
yerde bırakıyorum. Sizin de seveceğinize eminim.
Severseniz okuyun, sevmezseniz aynen bulduğunuz yerde bırakın. Okursaniz,
numara verdikten sonra sizde olduğunuz yerde bırakın lütfen.. 03 / 2005
Turkbuku

Yazıda geçen 03, o kitabı kaçıncı kişinin okuduğunu belirtiyor. Eğer bir gün sizde Türkiye’de böyle bir kitapla karşılaşırsanız içine numaranızı yazmayı unutmayın!.

bookcrossing3 Tabii ki kendi kitabınızı herhangi bir yere bırakmadan önce şu siteyi bir  incelemenizi  tavsiye ederim. Bu sitede “Book Crossing” adı altında bırakılan  kitaplar için bir numara  veriliyor ve bu kitaplara ait bilgiler giriliyor. Her kitap  kendine ait farklı numaralara sahip.  İnsanlar kitabı aldıklarında bu kitabın Book  Crossing kampanyası altında olduğunu ve  ulaşım imkanları varsa onlarında  kitabın son durumunu siteye yazmaları istendiği  belirtiliyor.Sizde kitabınızı takip  etmek isterseniz siteye girdiğinizdeki en üst kısımdaki  numara yazma yerine  kitabınıza verilmiş numarayı yazarak kitabınızın nerede olduğunu  takip  edebilirsiniz.

Book Crossing.Com

Book Crossing


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bookcrossing Book Crossing Nedir? için yorumda bulun

    Book Crossing Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Book Crossing Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.