Bolero Yapılışı

Bir miktar ipliği (4-5m gibi) ayrı bir yere sarıp koparıyoruz. Bu ipliği 1.sırada ve yan kısımlardan birini başlarken kullanacağız.

İlk olarak 2.sırayı yapıyoruz.

2.Sıra: 92 zincir çekip, 1’er zincir aralıklarla 46 kutucuk yapıyoruz. 

1.Sıra: Ayırdığımız iplikle 2.sıranın üstünden devam ediyoruz.

13 kutucuk yapın. 2zincir çekin, 2 kutucuğu atlayıp üçüncü kutucuğa 2 trabzan yapın. 2 zincir çekin, bir kutucuğu atlayıp sıradaki iki kutucuğa aralarına birer zincir çekerek toplam 5 trabzan yapın. 2 zincir çekin. Bir kutucuğu atlayıp sıradakine 2 trabzan yapın. 3 zincir çekin, bir kutucuk atlayıp sıradakine bitiştirin, 3 zincir çekip yanındakine bitiştirin, 3 zincir çekip bir kutucuk atlayıp sıradakine 2 trabzan yapın. 2 zincir çekin, bir kutucuğu atlayıp sıradaki iki kutucuğa aralarına birer zincir çekerek toplam 5 trabzan yapın. 2 zincir çekin, bir kutucuğu atlayıp sıradakine 2 trabzan yapın. 2zincir çekin, 2 kutucuğu atlayıp normal şekilde kutucukları yapmaya devam edin. 13 kutucuk olacak. Ve ipliğinizi koparın.

1

 

2

 

3.Sıradan 14.Sıraya kadar aralarda birer zincir olacak şekilde 46 kutucuk yapmaya devam ediyoruz.

3

 

15.Sıra: Baştan ve sondan birer kere arttırıyoruz. *48 kutucuk*

4

 

16.Sıra: Normal şekilde örün. *48 kutucuk*

17.Sıra: Baştan ve sondan; birer kere arttırıyoruz. *50 kutucuk*

18.Sıra: Baştan ve sondan; birer kere arttırıyoruz. *52 kutucuk*

19.Sıra: Baştan ve sondan; ikişer kere arttırıyoruz. *56 kutucuk*

20.Sıra: Baştan ve sondan; ikişer kere arttırıyoruz. *60 kutucuk*

5

 

21.Sıra: Baştan ve sondan; üçer kere arttırıyoruz. *66 kutucuk*

22.Sıra: Baştan ve sondan; ikinci ve üçüncü trabzanı birer kere arttırıyoruz. *70 kutucuk*

6

 

23.Sıra: Baştan ve sondan; ikinci ve dördüncü trabzanı birer kere arttırıyoruz. *74 kutucuk*

24.Sıra: Baştan ve sondan; birinci, dördüncü ve yedinci trabzanı birer kere arttırıyoruz. *80 kutucuk*

25.Sıra: Baştan ve sondan; dördüncü ve sekizinci trabzanı birer kere arttırıyoruz. *84 kutucuk*

26.Sıra: Baştan ve sondan; birinci, altıncı ve onbirinci trabzanı birer kere arttırıyoruz. *90 kutucuk*

27.Sıra: Baştan ve sondan; birinci, altıncı ve onikinci trabzanı birer kere arttırıyoruz. *96 kutucuk*

28.Sıra: Baştan ve sondan; birinci trabzanı iki kere, dokuzuncu ve onaltıncı trabzanı birer kere arttırıyoruz. *104 kutucuk*

29.Sıra: Baştan ve sondan; birinci, onuncu ve onsekizinci trabzanı birer kere arttırıyoruz. *110 kutucuk*

30.Sıra:Şimdi dönmeden 31 zincir çekip dönerek 16 kutucuk yapacağız. Bu bizim ön kol oyuntumuzu oluşturacak. Diğer tarafa da kenara ayırdığımız iplikle zincirini çekip ipliği koparıyoruz.

Artık arttırma için saymaya en baştan başlıyoruz. Baştan ve sondan; 24., 32. ve 40. trabzanı birer kere arttırıyoruz. *148 kutucuk*

7

 

31.Sıra: Baştan ve sondan; 23., 32. ve 41. trabzanı birer kere arttırıyoruz. *154 kutucuk*

Evet boleromuzun  ana kısmını bitirdik. Şimdi kenar oyasını yapacağız.

8

 

1.Sıra: 6zincir çekip üçüncü trabzana bir trabzan yapıyoruz. 5 kutucuk yapıyoruz.

(6 zincir çekip ikinci trabzana bir sıkiğne, 6 zincir çekip ikinci trabzana 2 trabzan, 1 art, 2 trabzan) parantez içindeki 16 kere tekrarlıyoruz.

6 zincir çekip ikinci trabzana bir sıkiğne, 6 zincir çekip ikinci trabzana bir trabzan 5 kutucuk, 6 zincir en sona bir sıkiğne.

9

2.Sıra: 9 zincir önceki sıradaki 6 zincirin ortasına bir sıkiğne, 4 zincir ikinci trabzana bir trabzan, 3 kutucuk, 4 zincir önceki sıradaki 6 zincirin ortasına bir sıkiğne, 6 zincir zincir önceki sıradaki 6 zincirin ortasına bir sıkiğne, 4 zincir ikinci trabzana bir trabzan, 3 kutucuk, bu şekilde sıranın sonuna kadar devam edin.

10

 

3.Sıra: 3 zincir çekip ilk boşluğa 4 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip 3 kutucuğu aynen yapıyoruz. 2 zincir çekip boşluğa 7 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip 3 kutucuğu aynen yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

11

 

4.Sıra: 4 zincir çekerek dört trabzana aralarında birer zincir olacak şekilde trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip üç kutucuğun ortasındakine bir kutucuk yapıyoruz. 2 zincir çekip aralarında birer zincir olacak şekilde 7 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

12

 

5.Sıra: 4 zincir çekip ilk araya bir sıkiğne; bunu üç kez tekrarlıyoruz. 3 zincir çekip kutucuğun içine 2 trabzan 3 zincir 2 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip ilk araya bir sıkiğne yapıyoruz. 4 zincir çekip sonraki araya bir sıkiğne yapıyoruz. Bunu trabzanlar bitene kadar yapıyoruz. 3 zincir çekip kutucuğa az önce yaptığımızı yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

13

 

6.Sıra: 2 zincir çekip ilk göze bir sıkiğne, 4 zincir çekip diğer iki göze de bir sıkiğne yapıyoruz. 3 zincir çekip trabzanların üzerine iki trabzan yapıyoruz. 5 zincir çekip ortadaki boşluğa bir sıkiğne 5 zincir çekip trabzanların üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

14

 

7.Sıra: 2 zincir çekip ilk göze bir sıkiğne, 4 zincir çekip diğer göze de bir sıkiğne yapıyoruz. 3 zincir çekip trabzanların üzerine iki trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip boşluğa bir sıkiğne 5 zincir çekip diğer boşluğa bir sıkiğne 2 zincir çekip trabzanların üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

15

 

8.Sıra: 4 zincir çekip ilk göze bir sıkiğne yapıyoruz. 3 zincir çekip trabzanların üzerine iki trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip boşluğa 5 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip trabzanların üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

16

 

9.Sıra: 4 zincir çekip ilk göze bir sıkiğne yapıyoruz. 3 zincir çekip trabzanların üzerine iki trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip aralarında bir zincir olacak şekilde 5 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip trabzanların üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz.

17

 

10.Sıra: 3 zincir çekip trabzanların üzerine iki trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip boşluğa aralarında bir zincir olacak şekilde 1. , 3. ve 5. trabzanları birer arttırıyoruz. 2 zincir çekip trabzanların üzerine 2 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip boşluğa bir sıkiğne yapıp 3 zincir çekip trabzanların üzerine iki trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıranın sonuna kadar devam ediyoruz. Sırayı bitirince birinci sıranın ortasına koyduğumuz desenden devam ediyoruz.

18

 

19

 

20

 

11.Sıra: İkili trabzanları bir kerede toplayıp, aralarında birer zincir olacak şekilde her trabzanın üzerine bir trabzan, üzerine de üç zincir çekerek pıtırcık yapıyoruz.

Boleromuz omuzları dikildikten sonra giyilmeye hazır.

Kolay gelsin…

21

 

22

 

23


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bolero Bolero Yapılışı için yorumda bulun

    Bolero Yapılışı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bolero Yapılışı için ilk yorumu yapabilirsin.