Ana Sayfa / Sağlık / Böbrek Nakli Olanlar Araç Alabilir Mi?

Böbrek Nakli Olanlar Araç Alabilir Mi?

En son 17 Nisan 2015 yılında yayınlanan yasada özürlü kişilerin ve yakınlarının araç alabilmesine kolaylık getirildi. Bu duruma yönelik detaylar yazımızda.

Bundan önceki yazılarda yine 2015 yılında yayınlanan ve resmi gazete üzerinde yayınlanan karara göre böbrek nakli olan kişilerin yüzde 60 olan özürlülük durumu yüzde 70 olarak güncellendiğini belirtmiştik. Bu durumla böbrek nakli olan kişiler artık SGK’dan malullük aylığını alabileceklerini de eklemiştik.

Yine böbrek nakli olan kişiler yüzde 70 oranında özürlü durumda oldukları için araç alımlarında da kolaylık sağlayacaklar. Hatta bu kolaylık hem özürlü durumda olan kişilerin birinci derecen yakınlarını da kapsıyor. 17 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan “29329 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği” ile birlikte engellilere ait araçların trafik tescil işlemleri daha da kolaylaştı. Artık engellilerin yakınları o araçların alımlarında ve kullanılmasında herhangi bir sorun yaşamayacaklar.

Engellilerin yakınları eğer engelli kişinin üzerine araç alırlarsa kendileri kullanabilecekler. Üstelik eğer isterlerse araçların plakalarında normalde engelli olan insanların durumunu belirten sembolü de kaldırabilecekler. Yani engelli bir kişinin yakını engelli kişiyi göstererek araç aldığında hem aracı alırken hem de banka üzerinde eğer kredi çekilirse bu krediler üzerinde indirim almış olacaklar. Ayrıca engelli yakınları belirttiğimiz gibi bu araçları kullanırken plaka üzerinde bulunan engelli sembolünü de kaldırtabilecekler.

Böbrek nakli olan kişiler araç alabilir

Böbrek nakli olan kişilerin yüzde 70 oranında engelli (özürlü) sayıldıklarından araç alabilecekler. Özürlülük durumu yüzde 90’ın altında olan tüm vatandaşlar istedikleri takdirde araç alabilir ve bu aracı alırken hem isterse kredi alacağı bankadan indirim sahibi, hem de aracı alırken verilecek verginin bir kısmından muaf durumda olabilirler.

Ancak engelli vatandaşların aldıkları her aracı yakınları kullanamayacak. Eğer H sınıfı sürücü belgesine sahip engelli vatandaşların, özel donanıma sahip durumda olan araçların kendileri ve aynı durum da bulunan H sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişiler kullanabilecek. Fakat eğer aracın içerisinde engelli vatandaş için oluşturulmuş özel donanım yok ise ve aynı zamanda otomatik vitesli ise o aracı engelli vatandaşın yakınları da kolaylıkla kullanabilecekler.

Ayrıca böbrek nakli olan vatandaşlar eğer tertibatsız otomobil alırlarsa ÖTV indiriminden de faydalanabilirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kanserden Korunmanın Yolları Nelerdir Kısa Anlatım

Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda normal hücrelere yer bırakmamasını sağlar. Bu hücrelerin çoğalması …

4 Yorumlar

  • Böbrek nakilli olup %70 engelli raporunda sürekli yazan ötv indirimli araç alan var mı

  • Merhaba Kurtar Karakuş,
    Hangi vergi dairesine gittiniz ?

  • Kurtar Karakuş

    Vergi dairesine gittim bu yönetmelikten bahsettim Böbrek nakli olduğumu belirttim. aldığım cevap böbrek nakline muafiyet vermiyıruz oldu. %90 ve üzeri olması lazım dediler.

  • Merhabalar benim %73 bobrek nakli raporum var arac alabilirim ama su var raporda arac alabilir gibi bir ibare yok bunu tekrardan heyete girip mi yaptirmam lazim ozel ibareyi belirtmek icin. Yardimci olabilirmisiniz. Tekekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Learn how your comment data is processed.