Bisikletin Tarihi

BİSİKLET

 

Bisiklet dünyada en çok kullanılan ulaşım araçlarından biridir. Bir çok değişik şekil ve özellikte bisiklet bulabilirsiniz. Örneğin; yarış bisikleti, her tür arazide gidebilen bisiklet, sabit bisiklet, üç tekerlekli bisiklet, iki kişilik bisiklet, tek tekerlekli bisiklet… gibi. Bisikleti sadece ulaşım için kullanmayız. Aynı zamanda fitness yapabilir, bisiklet yarışlarına ya da turlarına katılabiliriz.

Bir bisiklet kullanıcısı kilometrede 22 kalori yakarken, bir otomobil kullanıcısında bu oran kilometre başına 1,2 kaloridir.

 

TARİHİ

Leonardo Da Vinci 1490’larda günümüzdeki bisiklete benzer bir mekanizmayı kafasında canlandırdı. Ama malesef bu planları hayata geçirmedi ve bisikletin taslak çizimleri 1960’lara kadar keşfedilemedi. 1700’lerin sonlarında Comte de Sivrac isimli Fransız “Celerifere” adını verdiği ilk basit bisikleti icat etti. Bu prototip, bir kirişle tutturulmuş iki tekerlekten oluşan ilkel bir tahta attı, pedal yoktu. Sürücü kirişin üzerine oturup, yere değen ayaklarıyla kendini hareket ettirecekti.

celerifere_1790

 

celerifere2

1816’da Alman Baron Karl von Drais bisiklete gidon ekleyerek idare edilebilir hale getirdi. Bir kaç yıl içerisinde bu ilkel bisikleti kullanmak, Avrupa’nın en rağbet gören eğlencesi haline geldi.

1840’ta İskoç demirci Kirkpatrick Macmillan bu iki tekerlekli araca pedal ekledi. Bu bisiklet Londra Science Museum’da sergilenmektedir.

1855’te Fransız Ernest Michaux ön dingile eklediği dönen pedalları dizayn ederek pedalların daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağladı.

1866’da İngiliz James Stanley “Ordinary ya da Penny Farthing” adını verdiği, ön tekerleği büyük, arka tekerleği küçük olan bisikleti icat etti. Bu bisikletin ağırlığı 32 kg. Ve fiyatı da 300 dolardı.

bike2

 

bike1

Ordinary büyük ön tekerleği yüzünden ani duruşlarda kazalara sebebiyet verebiliyordu. 1885’te başka bir İngiliz John Kemp Starley “Rover Safety” adını verdiği Ordinary’den daha güvenli bir bisiklet tasarladı. Bu modelde baklava şeklinde dizayn edilmiş iskelet, birbirine eşit sert lastikten yapılmış tekerlekler ve zincirle hareket eden arka tekerlek bulunuyordu.

bike3

 

Bu yıllardaki diğer önemli gelişme John Boyd Dunlop’un tekerlekleri havayla doldurmasıdır. 1898’de pedallara fren eklendi.

İkinci Dünya savaşından sonra otomobilin popüleritesi bisikleti geride bıraktı. Ancak 1970’lerde yaşanan petrol kriziyle beraber bisiklet tekrar tercih edilmeye başladı.

bicycle

 

1977’de ilk dağ bisikletinin prototipini Marin Co. ‘dan Joe Breeze, Otis Guy, Gary Fisher, and Craig Mitchell ilk dizayn eden, girişimcilerdir. 1996’da Atlanta’da ilk dağ bisikleti olimpiyatları düzenlendi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. cycle Bisikletin Tarihi için yorumda bulun

    Bisikletin Tarihi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bisikletin Tarihi için ilk yorumu yapabilirsin.