Basenlerden Kurtulmanın Yolları

Özellikle bayanlarda sıklıkla görülen fazla basen sorunu, vücudun estetiğini bozarak kötü bir görünüm oluşturabilmektedir. Bel ve göğüs ile doğru orantıda olmayan bir basen, günlük yaşamda da sıkıntı yaratabilmekte, kıyafet seçimlerinin basen kapatıcı ürünlere yönelik olmasına neden olmaktadır. Kimi bayan incecik bir bele ve belin iki katı kadarda basene sahipken, kimi bayan ise göğüs, bel ve basen kombininde oldukça geniş bir görünüm oluşturabilmektedir. Boy ve yaşa göre mevcut kilo normal ise ancak basen vücut normuna uygun bir görünüm çizmiyor ise, bu geniş basenlerin varlığı yalnızca beslenme ile değil basen egzersizleri ile harika bir görünüme kavuşturulabilir. Basenlerden kurtulmak bilinenin aksine zor değildir fakat sabır gerektirir.

Bu evrede 2 tip geniş basen sahibi bireyler vardır. Birincisi; tüm geniş vücut ölçülerine uyum sağlamış aynı genişlikte bir basen, ikincisi ise; küçük göğüsler ve incecik belle tamamen uyumsuz büyük bir basen. Vücut tipine göre beslenme ve egzersiz bu süreçte en önemli iki unsurdur. 1. tip bir basene sahipseniz; bir diyet programına bağlı kalmalı, bunun yanı sıra egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Vücudun her bölümü için ayrı ayrı egzersiz yapmalı, zayıflarken vücut ölçülerinin birbiri ile orantılı bir şekilde ilerlemesine olanak sağlamalısınız. 2. tip basene sahipseniz; kilo problemi yaşayan bir bireyden ziyade siz, gerçek anlamda büyük basen sorunu yaşıyorsunuz demektir. Sağlıklı bir biçimde beslenmeye devam ederken, basen egzersizlerine ağırlık vermenizde fayda olacaktır.

Genel anlamda basenlerden kurtulabilmek için şu önerileri hayata geçirebilir ve yaşam biçimi haline getirebilirsiniz.

Günde en az 45 dakika yürüyüş ya da tempolu koşu yapın. Özel zaman ayıramıyorsanız eğer günlük çarşı işlerinizi yaya olarak halledebilirsiniz.

Vücut kütle endeksinize göre, günlük su tüketiminizi aksatmayın. Minimum 1,5 – 2 litre su tüketmenizde fayda vardır.

Beslenmenize dikkat edin. Özellikle akşam 8’den sonra yağlı gıdalar tüketmeyin. Bu saatlerde yemek yeme krizlerinizi yoğurt yiyerek atlatın.

Squat ve Lunge adı verilen basen ve kalça eritme hareketlerini günlük 15’er kez 3 set halinde yapın. Ertelemeyin…


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. basenlerden-kurtulmanin-yollari Basenlerden Kurtulmanın Yolları için yorumda bulun

    Basenlerden Kurtulmanın Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Basenlerden Kurtulmanın Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.