Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer?

Tıbbi ismi onkomikoz olan mantarlar el ve ayaklarda çıkmaktadır. Kadınlarda daha sık elde erkeklerde ise sıklıkla ayakta çıkmaktadır. Ayrıca tırnak mantarı bulaşıcıdır. Bir parmaktan bir parmağa ya da bir ayaktan bir ayağa bulaşabilmektedir. Elden ayağa ya da ayaktan ele bulaştığı çok nadir görülmüştür. Ayrıca elde mantar oluşmasına da çok az rastlanır. Mantar oluşumunda çevresel faktörler etkilidir. Yüksek sıcaklıklar, uzun süre kapalı kalma, ya da yüksek nem, tırnak mantarları için ideal ortamı oluşturmaktadır. Bu nedenle kullanılan ayakkabıların hava alabilir olması ve çok sık olmaması ayak mantarını önlemek için alınabilecek en önemli çözümdür. Bu nedenle mantar oluşumu için önlem başta alınmalıdır. Eğer oluşursa ayak tırnağı mantarı nasıl geçer? Ayak tırnaklarınızdaki mantarlardan nasıl kurtulacağınıza dair birkaç çözüm sunacağız.

  • Limonun asidi tırnak üzerinde oluşan mantarların yaşam alanını bozar. Bu nedenle tırnaklarınızda limon suyu sıkıp limonu da üzerine uygulayabilirsiniz.

  • Ayrıca bir çay kaşığı zeytinyağı ile çayağacı yağını karıştırarak her gün tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

  • Ayağınızın sığabileceği bir kap bularak 5-6 cm suyla doldurun ve içerisine bir çay bardağı sirke koyun ayaklarınızı bu şekilde günlük düzenli olarak 20 dakika suda beklerseniz mantar çok daha hızlı kaybolacaktır. Ayrıca 20 dakikanın sonunda ayağınızı kurutma makinesiyle ya da havluyla iyice kurutun nemli kalmaması önemli. Deneyen kişilerin çoğu bu yöntemden memnun kalmıştır.ayak-tirnagi-mantari-nasil-gecer

  • Ayak tırnaklarında mantar için başka bir çözüm yöntemi de bir fincan suda 5 diş sarımsak kaynatıp onu ayağınıza uygulamaktır. Kaynamış suyu ılıyınca mantarlı tırnağınız suda kalacak şekilde 15 dakika beklesin bu işlem 4 hafta sonunda mantarları yok edecektir.

  • Karbonatı ve suyu macun kıvamını alıncaya kadar birlikte karıştırın. Pamukla mantarlı tırnağınızın üzerine iyice uygulayın. Kısa sürede tırnağınızın çok daha iyi bir hal aldığını göreceksiniz.

Yukarda verilen yöntemlerin hepsi denenmiş ve bazı kişilerde başarılı olmuştur. Ancak bunlar ayak tırnağı mantar tedavisi değildir. Kesin sonuç için doktora başvurmanız ve profesyonel yardım almanız çok daha iyidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ayak-tirnagi-mantari-nasil-tedavi-edilir Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.