Apple Türkiye veya İthalatçı Garantili iPhone Nedir?

Apple Türkiye veya İthalatçı Garantili iPhone Nedir?

Telefon alırken dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama İthalatçı garantili ya da Türkiye garantili ibareler yer alır. Peki, ithalatçı garantisi ve paralel ithalat nedir? Ne anlama gelmektedir.

Eğer telefon almadan önce detaylı araştırma yaparsanız kesinlikle bu tarzda şeyleri öğreneceksiniz. İthalatçı garantili, Türkiye garantili, distribütör garantili gibi terimler sıklıkla kullanılıyor.

İthalatçı Garantili Ne Demek?

Büyük firmalar kendi imkânları ile yurt dışından çok sayıda mal getirirler. Perakende ya da firma fark etmez, kendi imkanları ile getirdikleri yüksek adetli ürünleri ülkemizde satışa sunarlar. Örnek ile açıklayacak olursak Amerika’da iPhone 7s minimum 649 Dolar fiyat ile satılıyor. Ülkemizde ise satış fiyatı biraz daha yüksek Ülkemizde resmi satış rakamı ise 3.799 TL.

İthalatçı Garantili ürün ne demek kısaca tanımını yapmak gerekirse herhangi bir ülkeden uygun fiyatlar ile alınan ve ülkeye doğrudan (yasal) bir şekilde getirilen cihazlara denmektedir.  Ülkemizde ithalatçı garantili İphone fiyatları son derece uygundur. Birde paralel ithalat denen durum var ki bu durumu anlamak için ürünün garanti süresi ve pozisyonunu bilmek gerekiyor. Yurt dışından gelen iPhone normal şartlarda 1 yıl garantili olur. Ayrıca bu tarz telefonlar uluslar arası garanti kapsamına girer. İthalatçı iPhonelarda ise cihazı ithal olarak ülkeye sokan firma garanti süresini 2 yıl olarak belirler.

Burada Dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Garanti durumu, inisiyatifi tamamen firmaya aittir. Yani telefon arızalandığında firma sorunu ya da sorunlu parçayı belirler. Ücretli ya da ücretsiz olarak onarım yapabilir. Ancak yan sanayi parça mı kullanır yoksa orijinal ürün mü getirtir? Bunu anlamak çok kolay olmaz.

Apple Türkiye Garantili iPhone Ne Demek?

Apple Türkiye Garantili iPhone firmanın resmi olarak Türkiye’de sattığı ürünlere destek verdiği anlamına gelmektedir. Daha iyi anlamanız için güzel bir örnek verelim. Telefonunuz bozuldu ya da tamamen kullanılamaz hale geldi. Apple’dan iPhone 7 aldığınız için direkt olarak onlarla iletişime geçersiniz ve sorunu onların çözmesini beklersiniz.

Telefonunuz ile ilgili her sorunda iPhone firması ile temas halinde olursunuz. Telefonunuzu tamir etmeleri için yine iPhone firmasına gönderirsiniz. Direk üretici firma ile temas halinde olduğunuz için telefon değişimi ya da parça değişimi konusunda hem daha hızlı davranırlar hem de kesinlikle orijinal parça değişimi yaparlar.  Apple Türkiye Garantili iPhone satın alırsanız daha az sorun yaşar ve olası durumlarda kafanız rahat olur. Telefonunuzun değişimi konusunda bile Apple hızlı işlem yapmaktadır.

Apple Türkiye Garantili iPhone ve İthalatçı Garantili iPhone arasında farkı sanırım net bir şekilde anladınız. Birinde direk Apple ile muhatap oluyorsunuz diğerinde ise ülkeye ürünü sokan ithalatçı firma ile muhatap oluyorsunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Apple Türkiye veya İthalatçı Garantili iPhone Nedir? için yorumda bulun

    Apple Türkiye veya İthalatçı Garantili iPhone Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Apple Türkiye veya İthalatçı Garantili iPhone Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.