Android Telefonlarda APK Dosyası

APK Nedir?

APK, açılımı Android Application Package  Android tabanlı ortamlarda kullanılan android dosyalarının uzantı eklentileridir. Diğer bir ifadeyle bilgisayarlarımızın dosya isimlerinin yanında noktadan sonra gelen uzantı adlarının android platformunda ki karşılığı apk’dir.

APK’ye İhtiyaç Var mı ?

Elbette bu soru kişiden kişiye değişir. Google Play Store yeterli derseniz APK sizin için çok kullanışlı olmayabilir ancak Google Play’ın bazı kısıtlamalarından kaçınmak ve en önemlisi offline mobil uygulamalarını kullanmak için apk kullanmak bize fayda sağlayabilecektir.

Google Play ve APK ?

Aslında Google Play’de bütün uygulamalar apk uzantısıyla çalışır ama biz bunu göremeyiz. Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi Google Play’in kısıtlamalarından ve en önemlisi online olma gerekliliğinden sıyrılmak için APK’yi incelemekte fayda var.

Burada ki önemli nokta aslında Google Play üzerinden indirdiğimiz uygulamalarında apk uzantılı olması. Biz ise dediğimiz gibi Google Play dışında bu uygulamaları edinmek istediğimizde ne yapmalıyız sorusunu tartışıyoruz.

APK’nin Yüklenmesi

APK uzantısı indirmek için ya masaüstü bilgisayarınızı kullanıp onun üzerinden cep telefonuza kopyalayacaksınız ya da direkt mobil cihazınız üzerinden apk uzantılı dosyalara erişmeyi deneyeceksiniz.

Masa üstü bilgisayar üzerinden indirmek için ; öncelikle mobil cihazımızda Astro Play Manager ve Es File Explorer uygulamalarını bulunmasında fayda var. Bunlar bilgisayardan cep telefonuna atacağımız uygulamalar ve uygulama yöneticileridir.

Bilgisayardan öncelikle güvenilir sitelerden apk uzantılı bir dosyayı bilgisayarmıza indiriyoruz.

Cep telefonunu ara kablo ile  harici bellek olarak bilgisayara tanıtıp, cep telefonu içerisinde ki download bölümüne aktarıyoruz. Daha önce mobil uygulamalardan cep telefonumuza yüklediğimiz Astro Play Manager uygulaması yardımı ile download bölümünde ki apk uzantılı dosyayı ulaşıp açıyoruz. Bundan sonrasını uygulama kendisi yönlendirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. APK-Nedir Android Telefonlarda APK Dosyası için yorumda bulun

    Android Telefonlarda APK Dosyası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android Telefonlarda APK Dosyası için ilk yorumu yapabilirsin.