5 Yıllık Ceza İndirimi Ne Zaman Çıkacak?

Yeni hazırlanan yasa tasarısı ile 5 yıllık ceza indirimi gündeme geldi. Torba yasa tasarısı MYK da ele alınan konular arasında yer aldı. Ak parti sözcüsü Yasin Aktay ceza indirimi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Aktay yaptığı açıklamada geçmişe dönük 5 yıllık af çıkması yönünde çalışmalarının olduğunu ama detayları konusunda henüz bir netlik olmadığını sözlerine ekledi. Adalet Bakanlığı bünyesinde cezaevlerinin durumunun suç ve ceza dengesinde adaleti bozmadan bir takım çalışmalar yapıldığını bu çalışmaların kısa süre içerisinde bitirilerek kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

AKP’li Bakan Salih Cora resmi Twitter hesabından ne zaman çıkacağına dair şöyle bir açıklamada bulunmuştur konu ile ilgili. 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) yetkileri dahilinde KHK ile 1 Ocak 2016 tarihinden önce işlenen suçlar için 5 yıl ceza infaz indirimi ön görülmektedir. Şeklinde yaptığı açılama ile ceza indirimi bekleyen bir çok mahkum ve mahkum yakınını umutlandırdı.

Ceza İndirimi Kimleri Kapsıyor

Terör, cinsel saldırı, çocuk suçları af kapsamına alınmayacak. Üst sınırı 5 yıl olan tutukluluklarda tutukluluk sona erecek. Cezaevlerindeki hükümlülerin cezası 5 yıl düşürülecek. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ceza infaz kurumlarının doluluk oranları oldukça artmıştı. B u nedenle infaz yasasının değiştirilmesi için çalışmalara başlandı. Yeni bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete de yayımlanması ile ceza evlerindeki mahkumların cezalarının 5 yıl düşürülmesi öngörülmektedir. Devam eden davalar için de bu değişiklikler geçerli olacaktır.

Bu düzenlemeye göre planlanan af 1 Ocak 2016 tarihinden önce işlenmiş suçlar için geçerli olacak. Üst sınırın 5 yıl olarak belirlendiği suçlarda henüz takibata geçilmemiş ve ya soruşturmasına başlanmamış ve dolayısı ile dava açılmamış dosyalarda ise davanın açılması ve kesin hükme bağlanması ertelenip varsa tutukluluk hali sona erdirilebilir. Bu karar verilen her ceza için ayrı ayrı değil tüm cezaların toplamını kapsayacak şekilde yapılacak. Bunula ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz https://www.nezaman.com.tr/1536/5-yıllık-ceza-indirimi-ne-zaman-çıkacak adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. ahmet dedi ki:

  fetocu yargic magduru mahkumun haddi hesabi yok dosyalr incelensin daha ne bekliyor devletimiz.

 2. yılmaz dedi ki:

  arkadaslar 5yılda indirim iyidir kimse kızmasın karara saygı duymak lazım

 3. fevzi dedi ki:

  Ceza İnfaz Kurumu ( C-10 DA 10 KİŞİK KOĞUŞ 27 KİŞİ KALIYOR BU NASIL BİR ADALET İNSALAR YERDE YATIYOR…)
  PEK İNANMIYORUZ İNDİRİM OLACAĞINA ARTIK…

 4. HÜLYA ÖZCANÇELİK dedi ki:

  ne olur ceza indirimi olsun artık çok çaresizim hükümlü eşitime ondan başka kimsem yok SAYIN CUMHURBAŞKANIM YALVARIYORUM ŞU İMZAYI ATIN ALLAH RIZASI İÇİN BU HAFTA MUTLU EDİN ÇOK KÖTÜYÜZ

 5. yuksel dedi ki:

  umarım iyi bir indirim çıkar

 6. yuksel dedi ki:

  beş yıl indirim verilmesi çözüm olmayacaktır.umarım iyi bir indirim çıkar

 7. İsmail polat dedi ki:

  Aynen bu sosyal paylasim icin kardesime 3 yil bir ay ceza verdiler onceden de 3 ay yatti arti askerlik yaparken ceza evine gonderdiler indirim olacaksa bir an once olsun bosuna yatiyor allah yardim etsin tum mahkumlara allah insllah yuzlerini guldurur reis bu isede el atar insllh